SON EKLENENLER

Şekilli Müzisyenler

KORAY CANER ÖZTÜRK

Koray Caner Öztürk’e şekilli müzisyenleri sorduk. Şekilli dediğin nedir? Modifiye arabayla gezen, Louis Vuitton’dan LV yazan ayakkabılar alan, görgüsüz cafe’si olan Beymen Brasserie’den dışarı adım atmayan müzisyen sanıyorduk. Mega yanılıyormuşuz. Öztürk bizi aydınlattı. Ahanda kendi giriş yazısı ve Top 5’ı:

 

“Bir müzisyenden tek dileğiniz güzel müzik yapmasıysa sizi bir kenara alalım. Bu yazı, “show business” dediğimiz hadisenin; müzik, görsellik, dans, konuşma, video sanat gibi pek çok farklı ayağın üzerinde yükseldiğine inananlar için. Müzik ve modayı bir arada düşünmek söz konusu olunca dilimin ucundan geçen ilk 5 isme şöyle bir baktım da, çok şükür model-oyuncu-şarkıcı-reality yıldızı çemberindeki isimler yerine, kendi dönemlerinde (ve sonrasında bile) ikon olmuş isimleri seçtim. Sanırım müziğin modayla etkileşimi söz konusu olduğunda Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. Geri sayalım, neden bu isimler seçilmiş bir bakalım.

KORAY-CANER1-e1360021652430

  • 5 Madonna. Müzik dünyasındaki hiçbir isim, moda üzerindeki etkisini, yaratıcılığını ve sürekliliğini Madonna gibi devam ettiremedi. Bırakın müzik dünyasını, moda dünyası bile kendisinden haberdar değilken Madonna her şeyi çözüp bitirmiş bir tavırla karşımıza çıkmıştı. 1984 MTV Video Music Awards gecesinde giydiği dantel işlemeli gelinlik, ya da Jean-Paul Gaultier tasarımı unutulmaz konik büstiyeri hala hatıralarda olan Madonna'yla ilgili yazılabilecek sayısız moda anı söz konusu. Marilyn Monroe gibi giyinip milyon dolarlık pırlantalar takıyor, yardım defilelerinde yarı çıplak (ama hala stil sahibi) bir şekilde sahneye çıkıyor, Dolce & Gabbana ile olan yakın dostluğunu kıyafetlerden reklam kampanyalarına taşıyor, saçını 30 yılda 300 kez değiştiriyor, sadece konserlerinde değil gittiği etkinliklerde de başdöndüren tercihleriyle moda dünyasında konuşulmaya devam ediyor. 54 yaşındaki bu genç kız, Re-Invention Tour ile göz alıcı taşları yeniden keşfe çıkıp, Confessions Tour ile disko topunun ışıltısını kendisine mal ederken, giderek zayıflaması sonucunda ortaya çıkan yeni fiziğine adapte olup farklı çözümler bulmaya çalışıyordu. Son nokta, 2012 Super Bowl devre arası şovundaki Riccardo Tisci imzalı Givenchy Couture tasarımlar oldu; Madonna artık pek çok müziksever için modanın kalbindeki, pek çok modasever içinse bir pop yıldızından birkaç adım ötedeki yerine kuruldu. Madonna'ya has hırs ve egonun tavan yaptığı durum ise Vogue ile yaşandı. Yazarken bile 'Acaba dergi olanı mı anlayacaklar yoksa Madonna şarkısı olanı mı?' diye düşünmemize neden oluyorsa, yüz yıllık bir derginin adını bir şarkıya mal edebiliyorsa, hem de bunu hiç kötü niyeti yokmuşcasına yapabiliyorsa, o kadından korkacaksın arkadaş. Tabii ki böyle bir listenin bir numarası yapıp, gönlünü alacaksın.
  • 4 David Bowie. Listenin ilk iki basamağında gidip geldim; isimlerin yerlerini defalarca değiştirdim. Nihai kararımda popüler kültürün en büyük ikonlarından birisi haline gelmiş David Bowie ikinci basamaktaki yerini aldı. Dünyanın en çok takip edilen moda yayınlarından Vogue Paris'in kapağında yine dünyanın en çok takip edilen modeli Kate Moss'un David Bowie kılığına girmesinin üzerinden çok da zaman geçmemişken, pek çok hatrı sayılır dergi ve yayın “David Bowie Stili”ni adeta bir okulun ilk sınıfında okutulan temel dersler gibi ele almaya devam ediyor. Son dönemde bizim o hayran kaldığımız stilin etrafında yeller estiren Bowie, bir olgunluk dönemine girmiş olsa bile, zamanının çok ilerisine bir mesaj gönderen yaşlı kurt, her zaman moda - müzik ilişkisinin en sağlam olduğu noktadaki yerini koruyacak gibi görünüyor.
  • 3 Grace Jones. Grace Jones'un müzik kalitesi, performans tarzı ya da bilinirliği bu listedeki diğer isimlerle kıyaslanabilse de özgün stilinin kıyas kabul etmeyeceği bir gerçek. Kariyerine model olarak başlayan Jones (Evet, modelden olma sanatçılara yer vermeyeceğim demiştim ama bu sayılmaz.) Androjenliğin kitabını yazsa, erkeklere bile ilham olacak saç stilinin doğuşunu anlatsa, stilinin sahnede onu nasıl güçlendirdiğini birilerine fısıldasa da; bugünlerde sahnede sönük sönük dolaşan nice yıldız ilham alsa. Tabi ilham almak her zaman güzel sonuçlar doğurmayabiliyor; Grace Jones bir röportajında Lady Gaga'nın kendisinden fazlasıyla ilham alarak (Çalarak demek istese de dili varmamıştır.) hazırladığı bazı sahne kıyafetlerinin benzerliğinden rahatsızlığını dile getirmişti. Ne diyelim, sert görünümüne rağmen Lady Gaga, androjen Grace Jones'a karşı pek dayanabilecek gibi değil. K.O.!
  • 2 Freddie Mercury. Stili, sesi, hali tavrı ve herkesten farklı yayılan enerjisiyle katıksız bir yıldız; ölümünün ardından yıllar geçse bile insanlara ilham vermeyi başarabilen Freddie Mercury. Mercury'nin eşsiz sesi ve sıradışı gösteri yeteneğinin en büyük yoldaşı ise kendisini sınırlamadan ortaya koyduğu stili. Beyaz atlet çok itici, değil mi? Freddie Mercury giydiğinde değil! Pullu bir tulumu bir erkeğe yakıştıramazsınız; ancak Freddie Mercury giydiğinde yakışır! Bu öyle bir enerji ki, bir sarı ceket - beyaz pantolon kombinasyonunu yıllarca unutulmayacak bir simge haline getirip akıllara kazır. Long live the king! (and the Queen as well.)
  • 1 Lady Gaga. Tasarımcı imzalı binlerce dolarlık çantasının üzerine keçeli kalemle yazılar yazıp adeta bir sanat eserini deforme etmekten rahatsızlık duymayacak kadar oyunbozan olsa da moda tanrılarına saygıda kusur etmeyen Stefani Joanne Angelina Germanotta, yani hepimizin bildiği adıyla Lady Gaga, şüphesiz modayı müzikle en iyi harmanlayan isimlerden birisi. 'Fashion, put it all on me, I'm anyone you want me to be.' diyerek dünyanın dev tasarımcılarına selam çakan ve zaman içerisinde de hepsiyle özel bir ilişki kuran Gaga için söylenecek çok da bir şey yok; Alexander McQueen'in dünyasını en yakından tanıyan, Nicola Formichetti'ye Mugler'in kapılarını açan, moda dergilerine defalarca kapak olan bir hevesli genç kız. Mahallenin yenisi, üzerine deli kızın çeyizi dökülüp saçılmış gibi.

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM