SON EKLENENLER

Hileli 5 Basketbolcu

SİNAN GÜLER

Güler Kardeşler Limited’den üçlük smaçlarıyla ünlü, şekere bandırılmış basketçi Sinan Güler’i Ümraniye’deki sokak potalarının orda bulduk. “Değişik bir şeyler deniyorum, yakında görürsünüz” demesiyle bizi tuhaf heyecanlara sürükleyen Güler’e, kişisel antremanının sonunda üç çeyrek kokoreç ısmarladık ve birkaç soru soralım dedik. Daha soruya giremeden “Bi üç çeyrek daha ısmarlasanız olur mu?” dedi, kıramadık ısmarladıkça ısmarladık. Orta çaplı bir ailenin ocağını söndürecek kadar yemek yiyen abimize; “Ya bir Erhan abi var bizim mahallede, o da bir oturuşta iki üç ekmek yer, eline su dökemezsin onun” deme gafletinde bulununca, başladı anlatmaya… “Onu da yerim, bunu da alırım, onu köşede hoplatırım” demeye başlayınca dedik ki, “Elini o güzel yüreğine koy, şimdiye kadar karşılıklı oynadığın, aklını alan oyuncuları, daha doğrusu tutulması epey zor olan hileli topçuları say be güzel abim” dedik ve güncel basketbol tarihinin hileli 5 basketbolcusu gibi acayip bir Top 5 oluştu. Tutmayın küçük enişteyi.

sinan-güler-24-08

  • 5 Tony Parker. Karşılıklı oynaması en zevkli oyunculardan birisi benim için. Belki bana karşı 2008'deki Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynadığımız iki maçın toplamında 70 civarı sayı attı ama yine de ben onu bir şekilde, periyodik olarak kendi ritminden çıkardığımı düşünüyorum. İnanilmaz çabukluğunun yanında müthiş bir oyun görüsü olan Parker, her türlü pozisyonda potaya gidebilmenin yolunu da acayip bir şekilde buluyor. O yüzden Tony Parker zaten.
  • 4 Vassilis Spanoulis. İki senedir Euroleague şampiyonu olan Olympiakos'un en en en en en değerli oyuncusu. Özelliklerini saymak istemem, zaten pek gerek yok. Son 3-4 senede herhalde minimum 15 maç yapmışızdır kendisiyle. En baskın yanı takım liderliği konusundaki başbakanlığı. Kesinlikle Avrupa'daki en etkili oyunculardan biri şu anda.
  • 3 Carlos Arroyo. Oyunun generali gibi davranan bir oyuncu. Sahada olduğu her an nerde neyin bittiğini bilebilen, görebilen, takip edebilen birisi. Hareketleri ultra hızlı olmasa bile, rakibini nasil geçeceğini, hücumda takım arkadaşlarını nasıl bulması gerektiğini biliyor. En önemli özelligi ise kazanmak için her şeyi yapabilmesi.
  • 2 Jaycee Carroll. Oynadığım en çabuk ve enerjik oyunculardan birisi. Kolej zamanında Utah State ile kırmadığı rekor kalmamıştı, anlayacağınız öyle acayip bir skorer kendisi. Real Madrid'e geçmeden önce, İspanya'da sayı kralı olmuşluğu da var. Bir nevi Anadolu takımından gol kralı çıkması hadisesini İspanya’da yaşattı. İki sezondur Real Madrid'de kısa süre bulsa da, attığı kritik sayılarla takımının önemli bir dişlisi haline geldi.
  • 1 Kirk Penney. Dünyanın en hızlı veya en çabuk oyuncusu olmasa bile, Yeni Zelandali basketbolcu benim gördüğüm en net şutörlerden birisi. Şut mekaniğinin öneminden hep bahsederler fakat bu arkadaştaki mekanik öyle bir şey ki şuta kalkarkenki pozisyonu dev yamuk bile olsa, üst govdesi bir elf ciddiyeti ile (Yüzüklerin Efendisi mi? Bayılırım) mekaniği bozulmadan ve çabuk bir şekilde şutu çıkartıyor. Deliksiz adam.

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM