SON EKLENENLER

Evlere Şenlik Görsel Kimliğe Sahip Gruplar

SOLARDIP

French Electro ne demek diye Google Translate’e sorduk; “Fransızca Elektro” diye yanıtladı. “Cahilsin cahil kalacaksın Google Translate” dedikten sonra solardip’e soralım dedik; “Sizin ilacınız bizde” diye yanıtladır, pek bir heyecanlandık. Heyecanımızı bir bardak suyla yatıştırdıktan sonra içini döken grup, madde madde yapıştırdı cevapları:
a) Electro bizden sorulur. Kirli sound mu istersin? Bulunur. Biri indie-rock mı dedi? Sen çal orgum sen çal. Synthesizer mı? Bayılırız
b) Fransızca Elektro… Solistimiz Duygu, Saint Joseph mezunu. Fransızca biliyor yani. Al sana French Electo’nun French’i.
İstanbul’da zaten çalmadık yer bırakmayan, Emir Arkman, Yiğit Gürcihan ve Ayşe D. Aba’dan oluşan ülkemizin tek canlı electro grubu solardip, gavurda da gurur kaynağımız oldu. Sırbistan’daki EXIT Festival’da sert sound’larıyla Sırplara kasaplık ve Spirit Of Burgas’da halı gibi ördükleri akılda kalıcı melodileriyle Ciguli’ye harmoni dersi veren gruba, mega güzel görsel kimliklerinden dolayı “Evlere Şenlik (İyi Anlamda) Görsel Kimliğe Sahip Gruplar”ı sorduk, sorduk, saymadık.
Allah razı olsun, yanıtladılar da gözümüz gönlümüz açıldı.
PS: 8 Haziran’da Burn Electronica Festival’da çalacak solardip’in solisti Ayşe D. Aba’nın, ana sahnedeki tek kadın olacağını biliyor muydunuz? Mor Çatı bunu da açıkla, hadi!
PS 2: Ornette de varmış ama o sayılmaz. Feat’leri saymıyoruz.
PS 3: Saymıyoruz değil mi?

23502_117433101601295_114954248515847_279977_7686627_n2

  • 5 The Bloody Beetroots. Maske ardına gizlenmiş karakterini hiç bozmadan yoluna devam eden Sir Bob Rifo'nun projelerine dahil ettiği kişilere de sahnede aynı maskeyi giydirmesi ve bu maskenin hemen arkasında konumlanmış avaz avaz bağıran logosu... Logonun resmettiği imajın metal gruplarını andırması ve müziğini punk / metal öğeleriyle süslemesi ise, istikrarının bir kanıtı. Aynı çizgiyi koruyup, bu özelliğini aynı tema üzerinde hep genişletebilmesi takdir edilesi diye düşünüyoruz.
  • 4 Flying Lotus. 2007'de Warp Records'la yaptığı anlaşmayla birlikte adından çok daha fazla bahsedilmeye başlanan Flying Lotus'un bulunduğu konumda olmasını, müziğinin karakterini görselleştirme yolunda yaptığı tercihlere bağlayabiliriz. Bunun son örneğini Kahlil Joseph'in yönettiği kısa film Until The Quiet Comes’da görmek mümkün. Ayrıca canlı performanslarındaki 3D sahne görselleri de harika görünüyor. Ellison, iki şeffaf perde arasında performansını sergilerken ortaya çıkan görüntü, Strangeloop ve Timeboy adlı sanatçıların da desteğiyle tam anlamıyla masalsı görünüyor.
  • 3 Delphic. İyi bir yerlere gelmek için iyi şarkılar yapmaktan fazlası gerekiyor. Müziğin dinleyiciyle bir araya geldiği her nokta, görselle desteklendiği her an, o grup için en az üretilen müzik kadar önemli bir ifade alanı sunuyor. Manchester'lı grup Delphic, bunu ortaya çıktıkları 2009'dan beri çok iyi yapıyor. Olgun müziklerinin yanında, ortaya koydukları tutarlı görsellikle de dikkatimizi çekiyorlar. Sahne görselleri, albüm kapakları, video’ları ve akla gelen tüm görsel materyalleriyle nedense bize her seferinde “Ne de güzel düşünmüşler” dedirtiyorlar. Bunda diğer işleriyle de sevdiğimiz Londralı görsel tasarım ekibi Non-Format'ın payının da büyük olduğunu belirtmek gerekiyor.-
  • 2 The Weeknd. Diğer örneklere de baktığınızda dikkatinizi çekecektir ki, görsellerde tutarlılık sevdiğimiz bir özellik. Bu bağlamda aklımıza gelen bir diğer isim de The Weeknd. Özellikle kendi plak şirketi XO'dan çıkardığı ilk üç mixtape kapağı: House Of Balloons, Thursday ve Echoes of Silence; gerek kullandığı sinematografik fotoğraflar, gerek tipografik sadeliği yakalamasıyla beğendiklerimizden. The Weeknd'in sahneye kurulan altı farklı perdeye yansıtarak oluşturduğu canlı performans görselleri; sade görsellikten çıkıp, başlı başına bir görsel deneyime dönüşüyor ve solardip’ten yıldızlı pekiyiyi kapıyor.
  • 1 Danger. Final Fantasy oyun karakteri olan “Black Mage” tarzı simsiyah maskesinin üzerinde, performanslarında parlayan çakmak çakmak beyaz gözleri ve 8 bit - 16 bit renk skalası arasında gidip gelen görselleri, çizimleri ve video’larıyla bizi etkilediğini söylemeliyiz. Logosu da daimi beğendiklerimizden… Ayrıca tüm parçalarının isimlerini, o parçanın “bitiş tarihi” olarak koyması da ilginç bir istikrarı diyebiliriz.

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM