SON EKLENENLER

Ah o Soundtrack'i ben yapsaydım

JOHN TALABOT

“Kim Gitsin?” yarışmasındaki cinsel soğukluk abidesi sunucunun itici sorusunu biraz tatlılaştırıp, “Kim Gelsin?” konseptli bir gece hayatı programı yayında olsaydı, herhalde elimizdeki tahtaya ilk John Talabot adını yazardık. Geçen sene çıkardığı elektronik albümlerin şahı ƒin ile “Yıldız DJ” mertebesine ulaşan Talabot, en son The XX’e yaptığı remix’le aklımızı, sabaha kadar David Lynch filmi izlemişçesine yakmıştı. Aklımıza David Lynch gelmişken dedik ki; “Hacı, sen kafana göre beş film seçip bunların soundtrack’ini yapabilseydin, neler seçerdin?” dedik. “Vay, çalıştığım yerden sordunuz” diyen İspanyol ateşi sorumuza beş gol attı, taraftarını üzmedi.

john-talabot-01-hugo-lima

  • 5 The Wrath Of God - Werner Herzog'a baya liseli heyecanıyla hayranım. Aklıma ilk gelen filminin bu olmasının sebebi ise yönetmenin en sert ve çiğ işlerinden biri olması. Almanya'nın Krautrock ve Progressive'le terbiye edilip sunulan gruplarından Popol Vuh'un soundtrack'i baya kıskanılası derecede olağanüstü. Param olsaydı da ben yapsaydım.
  • 4 Twin Peaks - David Lynch sevmeyen insan sevemez, ay pardon David Lynch sevmeyen sinema sevemez diyecektim dilim sürçtü. Twin Peaks'in insanı rahatsız ve ucubemsi hissettiren tekinsizliğini yansıtabilecek bir soundtrack yapmak baya heyecanlı olurdu diye düşünüyorum.
  • 3 Howl's Moving Castle - Miyazaki filmlerine çok büyük hayranlığım var. Miyazaki ne iş verse yaparım fakat bu filmin müziklerini bana verse ayıla bayıla yaparım, orası ayrı.
  • 2 Blade Runner - Soundtrack denildiğinde vintage synthesizer'lar ve tekinsiz pad'lerin sarıp sarmaladığı Vangelis soundtrack'ini övmezsek dayak yeriz diye düşünüyorum. Ve dayak sevmem, o yüzden Blade Runner diyorum.
  • 1 Unbreakable - Saçma bir şekilde sevdiğim bir film bu. Klasik Shyamalan filmlerindeki belirsizliği ve patlayıcı sonu yansıtabilmek için ciddi mesai gerektiren bir soundtrack hazırlamak lazım. Günü gününe 15 dakika çalışırsam olur bu iş.

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM