Sinema dünyasının prestij yağmuru Cannes Film Festivali, bu yıl 13-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. 68.’si düzenlenecek festivalde yarışacak adayların belli olmasıyla sinemaseverler için heyecan daha da artıyor.
Amy Winehouse belgeseli Amy, George Miller’ın yönettiği Mad Max: Fury Road ve yeni Woody Allen filmi Irrational Man’in de galasının yapılacağı festivalin açılışı, 13 Mayıs’ta Emmanuelle Bercot’un Le Tete Haute isimli filmiyle yapılacak.
Ethan – Joel Cohen’in jüri başkanlığını üstleneceği festivalde Altın Palmiye için yarışacak Resmi Seçki adayları ve diğer kategoriler şu şekilde:
RESMİ SEÇKİ
Dheepan (working title), Jacques Audiard
A Simple Man (La Loi Du Marché), Stéphane Brizé
Marguerite And Julien, Valérie Donzelli
The Tale Of Tales (Il Racconto Dei Racconti), Matteo Garrone
Carol, Todd Haynes
The Assassin (Nie Yinniang), Hsiao-Hsien Hou
Mountains May Depart (Shan He Gu Ren), Jia Zhangke
Our Little Sister (Umimachi Diary), Hirokazu Koreeda
Macbeth, Justin Kurzel
The Lobster, Yorgos Lanthimos
Mon Roi, Maïwenn
Mia Madre, Nanni Moretti
Son Of Saul (Saul Fia), László Nemes
Youth, Paolo Sorrentino
Louder Than Bombs, Joachim Trier
The Sea of Trees, Gus Van Sant
Sicario, Denis Villeneuve
YARIŞMA DIŞI
Standing Tall (La Tête Haute), Emmanuelle Bercot
Mad Max : Fury Road, George Miller
Irrational Man, Woody Allen
Inside Out, Pete Docter and Ronaldo Del Carmen
The Little Prince (Le Petit Prince), Mark Osborne
BELİRLİ BİR BAKIŞ AÇISI
Fly Away Solo (Masaan), Neeraj Ghaywan
Rams (Hrútar), Grímur Hákonarson
Journey To The Shore (Kishibe No Tabi), Kiyoshi Kurosawa
I Am A Soldier (Je Suis Un Soldat), Laurent Larivière
The High Sun, (Zvizdan), Dalibor Matanic
The Other Side, Roberto Minervini
One Floor Below (Un Etaj Mai Jos), Radu Muntean
The Shameless (Mu-Roe-Han), Oh Seung-Uk
The Chosen Ones (Las Elegidas), David Pablos
Nahid, Ida Panahandeh
The Treasure (Comoara), Corneliu Porumboiu
The Fourth Direction (Chauthi Koot), Gurvinder Singh
Madonna, Shin Suwon
Maryland, Alice Winocour
GECE YARISI GÖSTERİMLERİ
Amy, Asif Kapadia
Office (O Piseu), Won-Chan Hong
ÖZEL GÖSTERİM
Oka, Souleymane Cisse
Hayored Lema’ala, Elad Keidan
A Tale Of Love And Darkness (Sipur Al Ahava Ve Choshech), Natalie Portman
Amnesia, Barbet Schroeder
Panama, Pavle Vuckovic
Asphalte, Samuel Benchetrit