DUMANI ÜSTÜNDE

HERZOG & DE MEURON’DAN HAMBURG’A KONSER SALONU

Elbphilharmonie

İsviçre merkezli ünlü mimarlık firması Herzog & De Meuron, Hamburg için Elbphilharmonie adında 843 milyon dolarlık olağanüstü bir konser salonu tasarladı. Tavanında, duvarlarında ve tırabzanlarında toplam 10000 benzersiz akustik panel bulunduran ana salonun tasarımı, algoritmalar kullanılarak yapıldı.

Sonuç olarak ortaya, salonun pırıl pırıl bir fildişi mağarayı andıran görüntüsü çıktı. Ana salonun bu özelliğinin yanı sıra Elbphilharmonie’nin misafirleri ana salonun merkezine çıkaran eğimli asansörü ve Escher’ınkileri andıran merdivenleri de hayli etkileyici.

Bu 10000 panele, 2150 koltuk ve 1000 el üfleme camdan ampul eşlik ediyor. Öte yandan, panellerin orada bulunmasının tek sebebi güzellik değil; hepsinin birer işlevi var. Panelleri Herzog & De Meuron ile birlikte tasarlayan One to One’ın kurucusu Benjamin Koren, 10000 panelin içinde 1 milyondan fazla görünüş olarak deniz kabuğunu benzeyen “hücre” bulunduğunu, bunların da salonun içerisindeki sesi biçimlendirmek için kullanıldığını belirtiyor. Viyana’nın Musikverein adlı salonunun neo-klasik tarzını andıran bu tasarım, panellerden bazılarının sesi boğup, bazılarının dağıttığı bir denge kurulmasına olanak sağlıyor.

Koren, panellerin algoritmalarla tasarlanmasına izin veren tasarım biçimi hakkında şu sözleri kullanıyor: “Parametrik tasarımın güzelliği bu. Hepsini yerli yerine oturtup play’e bastığımda bir milyon hücre yaratılıyor, hepsi birbirinden farklı ve bu parametrelere dayanıyor. Algoritmayı kurarken kontrol %100 bende; ama sonrasında kontrol benden gidiyor. Bunun tasarımını elle yapmak çılgınlık olurdu. Sonuçta da ortaya çok daha az özgünlüğe sahip bir iş çıkardı.”

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM