DUMANI ÜSTÜNDE

CANNES FİLM FESTİVALİ’NDEN DUDAK UÇUKLATAN PROGRAM

"Duyan gelmiş" desek yeri...

Geçtiğimiz günlerde Claudia Cardinale’li enfes afişini bizlerle paylaşan 70. Cannes Film Festivali, Facebook hesabı üzerinden yaptığı canlı yayınla programını açıkladı. Yarışma programına bakıp bakıp “YUH! OHA! HÖHÖYT!” gibi nidalar atıp durduğumuz bu dakikalarda, yeni filmiyle yer alacak birkaç isimle başlayalım: Michael Haneke, Sofia Coppola, Todd Haynes, Michel Hazanavicius, Hong Sangsoo, Bong Joon-Ho, Yorgos Lanthimos, Andrey Zvyagintsev, François Ozon, Sergei Loznitsa, Naomi Kawase, Noah Baumbach, Fatih Akın… Özetle son 10-15 yılda izlediğiniz ve aklınızı başınızdan almış bir film varsa muhtemelen onun yönetmeninin yeni filmi 70. Cannes Film Festivali’nin yarışma programında yer alıyor!

Hemen film süreleriyle birlikte tam programı da verelim:

– Arnaud DESPLECHIN – LES FANTÔMES D’ISMAËL 1h50 (Açılış filmi, yarışma dışı)

-Fatih AKIN – AUS DEM NICHTS (IN THE FADE) 1h40

– Noah BAUMBACH – THE MEYEROWITZ STORIES 1h50

– BONG Joon-Ho – OKJA 2h00

– Robin CAMPILLO – 120 BATTEMENTS PAR MINUTE 2h15

– Sofia COPPOLA – THE BEGUILED 1h31

– Jacques DOILLON – RODIN 1h59

– Michael HANEKE – HAPPY END 1h50

– Todd HAYNES – WONDERSTRUCK 2h00

– Michel HAZANAVICIUS – LE REDOUTABLE 1h42

– HONG Sangsoo – GEU-HU (THE DAY AFTER) 1h32

– Naomi KAWASE – HIKARI (RADIANCE) 1h41

– Yorgos LANTHIMOS – THE KILLING OF A SACRED DEER 1h49

– Sergei LOZNITSA – A GENTLE CREATURE 2h40

– Kornél MANDRUCZÓ – JUPITER’S MOON 1h40

– François OZON – L’AMANT DOUBLE 1h50

– Lynne RAMSAY – YOU WERE NEVER REALLY HERE 1h35

– Benny SAFDIE, Josh SAFDIE – GOOD TIME 1h39

– Andrey ZVYAGINTSEV – NELYUBOV (LOVELESS) 2h08

Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard) bölümü filmleri ise şöyle:

– Mathieu  AMALRIC – BARBARA 2h (Açılış filmi)

– Cecilia ATAN, Valeria PIVATO – LA NOVIA DEL DESIERTO (THE DESERT BRIDE) 1er film – 1h25

– Kantemir BALAGOV – TESNOTA (CLOSENESS) 1er film – 1h58

– Kaouther BEN HANIA – AALA KAF IFRIT (BEAUTY AND THE DOGS) 1h35

– Laurent CANTET – L’ATELIER 1h54

– Sergio CASTELLITTO – FORTUNATA (LUCKY) 1h43

– Michel FRANCO – LAS HIJAS DE ABRIL (APRIL’S DAUGHTER) 1h33

– Valeska GRISEBACH – WESTERN 1h40

– Stephan KOMANDAREV – POSOKI (DIRECTIONS) 1h43

– Gyorgy KRISTOF – OUT 1er film – 1h23

– KUROSAWA Kiyoshi – SANPO SURU SHINRYAKUSHA (BEFORE WE VANISH) 2h09

– Karim MOUSSAOUI – EN ATTENDANT LES HIRONDELLES (THE NATURE OF TIME) 1er film – 1h55

– Mohammad RASOULOF – LERD (DREGS) 2h

– Léonor SERRAILLE – JEUNE FEMME 1er film – 1h37

– Taylor SHERIDAN – WIND RIVER 1er film – 1h51

– Annarita ZAMBRANO – APRÈS LA GUERRE (AFTER THE WAR) 1er film – 1h33

Bütün bunların yanı sıra Yarışma Dışı, Geceyarısı Gösterimleri ve Özel Gösterimler gibi bölümlerin de yer aldığı festival, yine sinemanın dümenini ele alıp dörtnala koşuyor, koşturuyor!

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM