DUMANI ÜSTÜNDE

71. CANNES FİLM FESTİVALİ’NİN PROGRAMI BELLİ OLDU

Nuri Bilge Ceylan bu sene festivalde yer almıyor

Bu sene 8-19 Mayıs tarihleri arasında 71. kez düzenlenecek Cannes Film Festivali’nin programı, festival başkanı Thierry Frémaux’nun sunumuyla açıklandı.

pag-16-cannes

Programında hangi filmlerin ye alacağından çok son günlerde Netflix’la yaşadıkları sürtüşmeyle gündeme gelen Cannes Film Festivali’nin bu seneki programı, yapılan açıklamaya göre birçok genç ve ilk filmini çeken yönetmene yer veriyor. Bu yüzden programın beklenenin dışında olabileceğinin altını çizen Frémaux, festivalin ana yarışmasının iddialı isimlerinden olmaları beklenen Terrence Malick, Nuri Bilge Ceylan, Paolo Sorrentino, Carlos Reygadas ve Mike Leigh gibi isimlerin filmlerinin neden dışarıda bırakıldığını da bir nevi açıklamış oldu.

Aynı zamanda ileriki günlerde festival programına yeni filmler ekleyeceklerini de paylaşan festival başkanı, bakalım Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmini de festival programına dahil edecek mi?

Asghar Fahrad, Jafar Panahi, Jean-Luc Godard, Spike Lee ve Kore-Eda Hirokazu gibi isimlerin Altın Palmiye için yarışacağı 71. Cannes Film Festivali 8-19 Mayıs tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

Özel Gösterimler

10 Years in Thailand – Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol & Apichatpong Weerasethakul

The State Against Mandela and the Others – Nicolas Champeaux & Gilles Porte

O Grande Circo Místico (The Great Mystical Circus) – Carlo Diegues

Les Ames Mortes (Dead Souls) – Wang Bing

A Tous Vents (To the Four Winds) – Michel Toesca

La Traversee – Romain Goupil

La Pape François – Un Homme de Parole (Pope Francis – A Man of His Word) – Wim Wenders

 

Gece Yarısı Gösterimleri

Arctic – Joe Penna

Gongjak (The Spy Gone North) – Yoon Jong-Bing

 

Yarışma Dışı Filmler

Solo: A Star Wars Story – Ron Howard

Le Grand Bain – Gilles Lellouche

Un Certain Regard

Grans (Border) – Ali Abbasi

Sofia – Meyem Benm’Barek

Les Chatouilles (Little Tickles) – Andréa Bescond & Eric Métayer

Long Day’s Journey Into Night – Bi Gan

Manto – Nandita Das

À Genoux Les Gars (Sextape) – Antoine Desrosieres

Girl – Lukas Dhont

Gueule D’Ange (Angel Face) – Vanessa Filho

Euphoria – Valeria Golino

Rafiki (Friend) – Wanuri Kahiu

Mon Tissu Prefere (My Favorite Fabric) – Gaya Jiji

Die Stropers (The Harvesters) – Etienne Kallos

In My Room – Ulrich Köhler

El Angel – Luis Ortega

The Gentle Indifference of the World – Adilkhan Yerzhanov

 

Ana Yarışma

Todos lo Saben (Everybody Knows) – Asghar Farhadi

En Guerre (At War) – Stéphane Brizé

Dogman – Matteo Garrone

Le livre d’image – Jean-Luc Godard

Netemo Sametemo (Asako I & II) – Ryusuke Hamaguchi

Plaire Aimer et Courir Vite (Sorry Angel) – Christophe Honoré

Les Filles du Soleil (Girls of the Sun) – Eva Husson

Ash is Purest White – Jia Zhang-Ke

Shoplifters – Kore-Eda Hirokazu

Capharnaüm (Capernaum) – Nadine Labaki

Buh-Ning (Burning) – Lee Chang-Dong

BlacKkKlansman – Spike Lee

Under the Silver Lake – David Robert Mitchell

Three Faces – Jafar Panahi

Zimna Wojna (Cold War) – Pawel Pawlikowski

Lazzaro Felice – Alice Rohrwacher

Yomeddine – A.B Shawky

Leto (L’Ete) – Kirill Serebrennikov

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM