DUMANI ÜSTÜNDE

CANNES FİLM FESTİVALİ TİTREYİP KENDİNE GELİYOR

Terry Gilliam ve Lars von Trier festivalde

Bu sene 8-19 Mayıs tarihleri arasında 71. kez düzenlenecek Cannes Film Festivali’nin programı, festival başkanı Thierry Frémaux’nun sunumuyla geçen hafta açıklanmıştı.

lars-von-trier-house-that-jack-built-matt-dillon-600x400

Terrence Malick, Nuri Bilge Ceylan, Paolo Sorrentino, Carlos Reygadas, Terry Gilliam, Lars von Trier ve Mike Leigh gibi isimlerin filmlerinin neden dışarıda bırakıldığına bir türlü anlam verilememişti. Cannes Film Festivali de sonradan düşünüp anlam verememişe benziyor.

Thierry Frémaux, yaptığı açıklamayla Lars von Trier’in son filmi The House That Jack Built’in programa eklendiğini açıkladı. Terry Gilliam’ın hayatının 20 yılını verdiği filmi The Man Who Killed Don Quixote ise 19 Mayıs’ta fesitvalin kapanış filmi olarak gösterilecek.

Programı tekrar hatırlayalım.

Özel Gösterimler

10 Years in Thailand – Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol & Apichatpong Weerasethakul

The State Against Mandela and the Others – Nicolas Champeaux & Gilles Porte

O Grande Circo Místico (The Great Mystical Circus) – Carlo Diegues

Les Ames Mortes (Dead Souls) – Wang Bing

A Tous Vents (To the Four Winds) – Michel Toesca

La Traversee – Romain Goupil

La Pape François – Un Homme de Parole (Pope Francis – A Man of His Word) – Wim Wenders

 

Gece Yarısı Gösterimleri

Arctic – Joe Penna

Gongjak (The Spy Gone North) – Yoon Jong-Bing

 

Yarışma Dışı Filmler

Solo: A Star Wars Story – Ron Howard

Le Grand Bain – Gilles Lellouche

Un Certain Regard

Grans (Border) – Ali Abbasi

Sofia – Meyem Benm’Barek

Les Chatouilles (Little Tickles) – Andréa Bescond & Eric Métayer

Long Day’s Journey Into Night – Bi Gan

Manto – Nandita Das

À Genoux Les Gars (Sextape) – Antoine Desrosieres

Girl – Lukas Dhont

Gueule D’Ange (Angel Face) – Vanessa Filho

Euphoria – Valeria Golino

Rafiki (Friend) – Wanuri Kahiu

Mon Tissu Prefere (My Favorite Fabric) – Gaya Jiji

Die Stropers (The Harvesters) – Etienne Kallos

In My Room – Ulrich Köhler

El Angel – Luis Ortega

The Gentle Indifference of the World – Adilkhan Yerzhanov

 

Ana Yarışma

Todos lo Saben (Everybody Knows) – Asghar Farhadi

En Guerre (At War) – Stéphane Brizé

Dogman – Matteo Garrone

Le livre d’image – Jean-Luc Godard

Netemo Sametemo (Asako I & II) – Ryusuke Hamaguchi

Plaire Aimer et Courir Vite (Sorry Angel) – Christophe Honoré

Les Filles du Soleil (Girls of the Sun) – Eva Husson

Ash is Purest White – Jia Zhang-Ke

Shoplifters – Kore-Eda Hirokazu

Capharnaüm (Capernaum) – Nadine Labaki

Buh-Ning (Burning) – Lee Chang-Dong

BlacKkKlansman – Spike Lee

Under the Silver Lake – David Robert Mitchell

Three Faces – Jafar Panahi

Zimna Wojna (Cold War) – Pawel Pawlikowski

Lazzaro Felice – Alice Rohrwacher

Yomeddine – A.B Shawky

Leto (L’Ete) – Kirill Serebrennikov

 

KOMİK BİR ŞEY VARSA HEP BERABER GÜLELİM

HEP BERABER GÜLELİM