• 2
  • /
  • 14

THE SWEET SMELL OF SUCCESS


NECİDİR NEDİR?

50’lerde çektiği altı film ile butik bir sinema okulu kurabilecek kadar kaliteli malzemeyi sinemaya miras bırakan Alexander Mackendrick’in kariyerinin en üst noktası olan The Sweet Smell of Success, New York’un en berbat zamanlarında başarı için anasını babasını tanımayacak Sidney Falco’nun katmanlı şerefsizlikler hikayesini anlatıyor. Bu hikayenin içinde Falco, gayet masum bir aşkı alıp 90 derecede kurutmalı yıkıyor, sonrasında o aşk zaten eski haline dönene kadar…

BÖYLE SEVGİLİ OLUR MU?

Tony Curtis’in karakteri iğrenç bir insan, Burt Lancaster’ın karakteri ondan da iğrenç. Alın bu ikisine parti kurdurun Türkiye siyasi olarak level atlar, her gün daha çok şaşırırız, o seviyedeki bir ikiliden bahsediyoruz. Sevgili olunacak Steve Dallas iyi bir caz gitaristi ama kütüğün bayrak sallayanı, Susan Harrison da kendi karanlığında boğuşan, travmalarından kurtulamayan bir kadın. Anlayacağınız bu filmdeki kimseden cacık olmaz.

KUTU BİRA AÇTIRAN AN

1950’lerin sonunda, ağzına kadar cazla dolu bir New York izliyoruz. İçki içmeyeni, sigara içmeyeni, zina yapmayanı şehre sokmuyorlar, bu yüzden beşinci dakikada içmeye gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

PANZEHİRİ OLAN FİLM

Boogie Nights (Paul Thomas Anderson, 1997)

 İNCELE