2012’NİN EN İYİ VİDEOLARI

2012’NİN EN İYİ VİDEOLARI


Hemi Behmoaras


10. TROPHY WIFE – CANOPY SHADE

 

Yönetmenin Milleti Youtube’da trollayalım çok eğlenceli bir fikrim var” demesiyle yola çıkılan video, amacına rahatça ulaşmakta. İlk iki dakikasında albümün sabit görselini kullanarak, kandırıkçılığı ve görsel zekası ile insanlara uzun bir süre şarkının Youtube’a herhangi bir internet kullanıcısı tarafından yüklenmiş versiyonunun dinlenildiği izlenimini vererek çok güzel kafa karıştırıyor.

9. BEAR IN HEAVEN – REFLECTION OF YOU

 

 

Performans kaydı ile de video’ların en güzellerinden birinin çekildiği bir işle karşınızdayız. Yeni albümüyle çoktan şaftımızı kaydırmış olan bu adamlar, yönetmen John Lee’nin kullandığı kamera hareketleri ile Usain Bolt’un mokasen ayakkabı ile 100m rekoru kırması hissini veren bu kliple, allahımızı bir seviye daha şaşırtmakta.

 

8. M.I.A. – BAD GIRLS

 

Babasının oğlu olmayan Romain Gavras’nın çektiği Born Free ile 2010’un en insanlık dışı video’suna sahip olan M.I.A. uslanmış görünse de yine sert , nispeten daha sürreel , “Saudis and Audi’s” temalı, bol tozlu bir kliple, yine yılın en iyileri arasında bizlerle.

7. HOW TO DRESS WELL – & IT WAS U

 

 

İnsanoğlunun R&B’ye daha çok inanmaya başladığı bugünlerde iyice parlayan HTDW, parçayla paralel giden, pazar güneşi havasını ve bu günün sabahlarının getirdiği gospelleri, dinsel kisvenin, kilisenin dışında bir kasabaya taşıyor. Bu klibi aynı zamanda Senay’ın hit parçası Hayat Bayram Olsa’nın, Afro Amerikan atmosferinde çekilmiş bir versiyonu olarak düşünmek de mümkün.

6. PURITY RING – LOFTCRIES

 

Davula benzeyen “lamba”larıyla İstanbul seyircisinin gönlünü kazanmaya çalışan Purity Ring, bu kliple bunu başardı diyebiliriz. Yönetmenlerin “Kamera mı? En iyi ben kullanırım” savlarını kanıtlamak için bolca giriştikleri tek çekim sahnelerden bir kaç tanesini barındıran klipte, sekansların arasındaki geçiş, İstanbul’un çalışıp çalışmadığı pek anlaşılamayan lambalarına nazaran oldukça güzel.

5. TAME IMPALA – FEELS LIKE WE ONLY GO BACKWARDS

 

 

Parası neyse verip, en iyi ölü ressamları ve animasyoncuları canlandıran, ilk albümü gibi bu albümüyle de her Top 10’un içine girerek, rekabetin içine eden Tame Impala, müziğindeki estetik tutarlılığı ve bunun getirdiği başarıyı görsellerinde de devam ettiriyor. Analog görselleriyle müziği fazlasıyla tamamlayan bu klip, Tame Impala’nın Guardiola dönemindeki Barcelona gibi olacağının işaretini fazlasıyla veriyor.

4. PSY – GANGAM STYLE

 

Bu yıl görsel olarak apaçilerin, hipsterları yendiği yıl olarak tarihe geçebilir.  Bir türlü çözemediğimiz Uzakdoğulu mizahı süslü klibi sayesinde zor beğenenlerin bile beynine kazınan PSY, yılın müzisyeni olmaktan hayli uzak olsa bile, renklere verdiği önem ve koreografisi ile yılın en iyi kliplerinden birine imza atmış demek gayet doğru olur.

 
3. KANYE WEST & JAY Z – NI**AS IN PARIS

 

Canlı performans gibi bir videoyla kıyaslandığında özensiz kaçan bir görsel ile üretilmesine rağmen, insanların perspektif algısını çöpe atacak seviyede yapılmış çılgın post prodüksiyonu ve sözlük anlamıyla nefesleri kesen kurgusuyla sadece video klipler arasında değil, birçok görsel sanatın yıl içinde yapılmış en iyi örneklerinden.

2. ARCTIC MONKEYS – R U MINE?

 

270 tekrarda çekim matematiğinin yüzde 80’ini anca çözebildiğiniz, daha az izledim ve çözdüm deseniz inanmayacağım, inanılmaz bir trafiğe sahip ve “tek kayıtta koca film çekerim aslında ben” iddiasıyla yola çıkan yönetmenimiz, şık bir kamera stili yerine, MOBESE’yi andıran görsel filtresiyle, Alex Turner’ın bizim gibi normal bir insan olduğunu yedirmeye çalışıyor.

 
1. TODD TERJE – INSPECTOR NORSE

 

Fatboyslimci dans ruhunun, İskandinav estetiği ve espri anlayışlıyla buluştuğu, belgeselimsi bir video. Norveç Hipsterları Kalkındırma Bakanlığı tarafından, hipsterlar disco da sevsin diye yapılan video, şarkının radyo için özel yapılmış mixinin başarısızlığına rağmen, iyi çalışılmış bir senaryo ve başarılı görüntü yönetmenliği ile “konulu” klip kategorisinin en iyisi.

Advertisement