TÜM DÜNYANIN İNTERNET HIZI VE YURDUMUZ

TÜM DÜNYANIN İNTERNET HIZI VE YURDUMUZ


Güzel ve interneti yavaş ülkemiz


Acıklı bir hikaye: Şehir şehir Türkiye’nin internet hızı raporu…

İkide birde kesilen internet ve insanı 1999 senesine götüren indirme hızı modern dünyanın en büyük problemlerinden biri. Yağmur Ormanları’nda iki dakika kesilen internet, dünyanın bambaşka yerinde bir insanın cinnet getirmesine sebep oluyor. Kedince bir ekolojik sistem oluşturan internet ağı, insanların yaşam koşulları gibi ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Gelişmiş ülkeler istedikleri videoyu 1080p’de saniyeler içinde izlerken, yoksul memleketler 144p’de hesap makinesiyle çekilmiş gibi duran videoları anlamak için pikseller arasında dakikalarca dans ediyor. Bilgilenmek, farklılık yaratmak ve sesinizi duyurmak için en muazzam iletişim kanallarından biri olan internete ulaşmada yaşanan bu güçlük, haliyle büyük bir adaletsizliğe sebep oluyor.

Dünyanın en pahalı internetlerinden birine sahip olduğumuz gerçeği ile yaşıyoruz. Verdiğimiz paranın, verginin karşılığını alamamaya o kadar alıştık ki, bu konuda yükseltmek istediğimiz sesimizi kendimiz bile duymuyoruz.

İnternet ağı üzerine araştırmalar yapan Net Index, ülke ülke internet hızlarını açıkladı. Yalnız ve güzel ülkemizin internetle olan imtihanı da bu detaylı rapor sayesinde ortaya konulmuş oldu.

Şehir ve ilçe bazında ülkemizde interneti en hızlı olan nokta oldukça dramatik farkla Antalya’nın Sanayi ilçesi oluyor. Bu on katı bulan farkın çıktığı nokta ise Antalya’da sunucuları bulunan Sadecehosting.com internet sitesi oluyor. İnternet hızı konusunda bir numarada olan Singapur’la yarışan Antalya’yı ikinci sıradan takip eden Aydın’ın Kesir ilçesi… İlçelerin kapışmasına dönen sıralamada Hatay üçüncü sırada yer alırken, İstanbul listeye dört numaradan girebiliyor. Ülkemizin ortalama internet hızı 12.32 Mbps olarak belirleniyor.

Biz kendi konumumuzda cinnet getirirken dünya sıralamasında 104.21 Mbps ile Singapur bir numaraya oturuyor. Singapur’u bize atılan kayda değer farkla; Hong Kong, Japonya, Güney Kore ve Romanya izliyor.

Dünyanın en yavaş internet bağlantısını 0.79 Mbps ile Burkina Faso kullanıyor. İnternet ağına yapılan müdahalelerin ve fiziksel eksikliklerin ceremesini çeken ve bizden yaklaşık 12 kat daha yavaş internet kullanan ülkeler; 1.08 Mbps ile Benin, 1.35 Mbps ile Gambiya, 1.51 ile Svaziland, 1.58 Mbps ile Suriye, 1.67 Mbps ile Kongo, 1.67 Mbps ile Mali oluyor.

İnternet bağlattıktan sonra telefon sapığımız haline getiren, herhangi bir sorunu gidermeleri konusunda ikna etmek için yedi dağın tepesinden taş getirmemizi isteyen internet servis sağlayıcıları arasında yaşanan yarışı Radore Veri Merkezi kazanıyor. Hız konusunda listede ikinci sırada Solnet’i, üçüncü sırada Vital Teknoloji Telekomunikasyon’u görüyoruz. Superonline beşinci sıraya yerleşirken, Türk Telekom 11. sırada kendine yer buluyor.

İstanbul’un aylara göre internet kullanım trendlerine baktığımızda Türkiye ortalamasının üstüne çıkıldığını görüyoruz.