kurt cobain’in son fotoğraf çekimine ait kareler nft olarak satılıyor

kurt cobain’in son fotoğraf çekimine ait kareler nft olarak satılıyor


hiç görülmemiş fotoğraflarla birlikte


Fotoğrafçı Jesse Frohman, Kurt Cobain’in ölümünden yalnızca birkaç ay önce gerçekleştirilen ikonik çekim görüntülerini de içeren çok yönlü bir NFT açık arttırması gerçekleştiriyor.

The Last Session” isimli çekim, hayranların bir bakışta tanıyabileceği Cobain’in avcı şapkası, leopar desenli ceketi ve büyük yuvarlak gözlüklü fotoğraflarından oluşuyor. Sanatçının en çok kullanılan görsellerinden olan bu fotoğrafların NFT satışa sunulanları, daha önce hiç görülmemiş negatif basımlı versiyonlarından oluşuyor.

İlk kez halka sunulan bu görseller, 1993 yılında yapılan çekimden 104 görüntü ve polaroidlerden oluşuyor. Her fotoğrafta Cobain’in farklı bir enerjiyle karşımıza çıktığını rahatlıkla görebileceğiz tüm koleksiyon, bir sinema çalışmasına benziyor. Frohman, açık arttırmayı kazananın sadece ikonik fotoğraflara sahip olmakla kalmayacağını, aynı zamanda müzik ve kültürdeki kalıcı bir anın koruyucusu olacağını düşünüyor.

Aramızdan ayrıldığı yaşa gönderme niteliğinde 27.27 ETH gibi bir fiyattan başlayan teklifler neredeyse 72.000 dolara denk geliyor. Yüklü meblağı gözden çıkaran kişi, aynı zamanda koleksiyondan seçtiği bir görselin tam boyutlu baskısına ve Frohman ile özel fotoğraf çekimi şansı da elde ediyor olacak. Daha uygun fiyatlısını tercih edenler olursa diye, 2,7 ETH’den başlayan -7000 dolar- Cobain’in 10 benzersiz renklendirilmiş görüntüsünden oluşan “Nevermind Editions” da bulunuyor. Bunlardan daha da uygununu arayanlar için “In Utero Editions” isimli koleksiyonda da Dave Grohl ve Krist Novoselic’in yer aldığı bir Nirvana çekimi de 1 ETH -2600 dolar- satın alınabiliyor.

Koleksiyonun satışlarından elde edilen gelirlerin bir kısmı, mental sağlık destek programlarına destek veren JED Vakfı‘na bağışlanacak. Frohman’ın Nirvana görsellerinden oluşan inanılmaz güzel NFT sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. Fotoğraflara ulaşım herkes için sağlanırken, tam çözünürlüklü orijinal dosyalara yalnızca açık arttırmanın kazananları erişebilecek. Koleksiyondan birkaç görseli de biz sizin aşağı bırakıyoruz.

“The Last Session”

“Nevermind Editions”

“In Utero Editions”