scream 7’nin başlattığı hollywood kaosu

scream 7’nin başlattığı hollywood kaosu


güncel süreci açıklıyoruz


Slasher filmlerini meta anlamda ele alan, eğlenceli ve kanlı kült korku filmi serisi Scream, altıncı filminde Wednesday ile yıldızı parlayan Jenna Ortega ve Melissa Barrera’nın başrolde olduğu bir beyaz sayfa açmıştı. Nispeten başarılı olan yeniden yapımın devamı olan Scream 7 için aynı kadroyla çekim planları yapılırken İsrail’in soykırımıyla ilgili Melissa Barrera’nın paylaşımları Hollywood’u krize sürükledi. 

 

Variety, film yapımcısı Spyglass‘ın son günlerde Melissa Barrera’yı, İsrail-Hamas savaşıyla ilgili olarak antisemitik olduğunu düşündüğü sosyal medya mesajları nedeniyle kovduğunu duyurdu. 

 

Barrera’nın görevden alınmasına karşı tepki haliyle yoğun. Film yönetmeni Christopher Landon, onun ayrılığıyla ilgili olaylara tepki gösterdi. Salı günü X’te yayınladığı ve sonra sildiği bir açıklama yaparak, “Her şey berbat. Bağırmayı bırakın. Bu benim kararım değildi.” dedi. 

 

Dün, Barrera’nın Scream VII’den çıkarılmasına yanıt olarak, Spyglass şu açıklamayı yaptı: “Spyglass’ın duruşu açık ve net: Antisemitizme veya nefret kışkırtmaya, soykırımın yanlış referanslarına, etnik temizliğe, Holokost çarpıtmalarına veya açıkça nefret söylemi sınırlarını aşan herhangi bir şeye sıfır toleransımız var.”

 

Kaosun alevini harlayan olay ise, filmde Barrera’nın kardeşini oynayan yıldız Jenna Ortega’nın da filmden ayrılık haberi oldu. Oyuncunun kontratını sonlandırdığı zamanlama ve Instagram profilindeki Filistin bağış linki (halen duruyor) insanlara, stüdyonun çalışma arkadaşını haklı desteğinden dolayı kovmasından dolayı çekildiğini düşündürttü. Variety, Deadline gibi kanallar ise bunun böyle olmadığında kararlı. Onlara göre; “Jenna Ortega’nın Nisan ayında Netflix’in Wednesday dizisinin ikinci sezonunu çekmek için İrlanda’ya gitmek zorunda kalacak, bu da yaz aylarına kadar sürecek. Ayrıca, Beetlejuice, SAG-AFTRA grevinden sonra Labor Day 2024’te sinemalarda gösterime girmek için birkaç ek çekim gününe ihtiyaç duydu.” Artık ne kadarına inanırsanız.

 

Bilgi sahibi kişilere göre, Ortega’nın ayrılığı yaratıcı ekibin bazı değişiklikler yapmasını gerektirmiş olsa da, hala oyuncunun bir şekilde geri dönmesi için umutlar vardı. Ancak artık bu mümkün görünmüyor. Önceki iki “Scream” bölümünün yazarları James Vanderbilt ve Guy Busick, şimdi film yapımcılarına sunmak üzere yeni bir taslak üzerinde çalışacaklar. Bazı film unsurları ve sürprizler korunabilir, ancak film yeni başkarakterlere ihtiyaç duyacak.

 

Hollywood’un oyuncuların yaşam tarzı ve siyasi görüşüyle alakalı başlattığı cadı avına bir an önce son vermesi gerekiyor. 

 Advertisement