adam driver, kendi star wars karakterini aşamamış

adam driver, kendi star wars karakterini aşamamış


karakter için yazılan arka plan hikayesi


Adam Driver, Star Wars‘u aşamamış. Karizmatik diyebileceğimiz oyuncu Adam Driver, “Star Wars: Force Awakens” filminde canlandırdığı karakteri Kylo Ren‘in karanlık tarafını bugünden baktığında tamamen desteklemiyor. (Buralar Star Wars spoiler’larından mayın tarlası.)

 

Max’te yayınlanan “Who’s Talking to Chris Wallace?” programına katılan aktör, “Star Wars” fanları tarafından kendisine sevilen karakter Han Solo’yu öldürdüğünün “her gün” hatırlatıldığını açıkladı. Kanın gövdeyi götürdüğü bahse konu savaş sekansı, “Star Wars: The Force Awakens”da Kylo Ren’in baba katili olmasıyla gerçekleşmişti.

 

Driver “Birileri bana bunu her gün hatırlatıyor” diye şaka yaptı. “Her gün değil ama evet, eskiden daha fazlaydı ama şimdi muhtemelen ayda bir bir yerlerde.”

 

Driver, rol arkadaşı Ford’la birlikte çektikleri “duygusal” sahne hakkında şunları söyledi: “Açıkçası, John Williams’ın müziği kulağımızda çınlamazken bile Harrison’la birlikte çekmek çok duygusaldı. Harrison çok cömert ve düşünceliydi ve benim için sette yaşadığım harika bir andı, her ne kadar ölümle sonuçlansa da.”

 

Driver, serinin yeni başrolü Daisy Ridley ile birlikte üç “Star Wars” devam filminde rol aldı. Driver, ikonik Lucasfilm serisine imza atmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bunu gerçekten ciddiye aldım ve üzerinde çok düşündüm, çok kararsızdım. Bunun büyük bir fırsat olduğunun farkındaydım. İçinde olup da batıran adam olmak istemedim. Bilirsiniz, bir sürü insan izleyecekti. O hayranlardan biri bendim.”

 

Driver 2019’da The New Yorker’a verdiği demeçte, Han Solo ve Kylo Ren arasındaki söz konusu yüzleşme filme dahil edildiğinde aslında midesinin bulandığını söyledi.

 

Driver filmi izlerken “Tamamen duygusuzlaştım” dedi ve ekledi: “Çünkü Han Solo’yu öldürmem gereken sahnenin yaklaştığını biliyordum ve insanlar filmin adı geçtiğinde nefes nefese kalıyorlardı ve ben de stresten kusacak gibiydim.”

 

Yazar Lev Grossman, oyuncuyu karakterin arka plan hikayesini anlatarak sahneye hazırlamış. Zaten Han Solo ve Leia’nın karaktere berbat ebeveynlik yaptığını, karanlık tarafa geçen Kylo Ren’in aslında, gayri ihtiyari büyükbabası Darth Vader’ı taklit ettiğini söylemiş.  

 

Grossman 2020’de verdiği bir Inverse röportajında, “Adam Driver Ben Solo’nun çocukluğuyla ilgili pek çok ilginç düşünceye sahip oldu,” diyor. “Hem Han Solo’nun hem de Leia’nın, genç ve hassas Kylo Ren’in gerçekten ihtiyaç duyduğu özenli ebeveynler olamayacak kadar bencil olduklarını söyledim. Anne babasının kendini kahraman olarak görüp çocuğu ihmal ettiğini anlattım. Kabul, filmde böyle bir hikaye arkaplanı yoktu. Çocukluğunun berbat geçtiğini varsaydım.”

 

Aldığı aksiyonları ve kötü kararları olduğu gibi ebeveyn geçmişine bağlamak Amerikalıların kronik özelliği haline geldi. En azından çoğu Hollwyood filmi böyle sebeplendiriliyor. Yeni Star Wars içeriklerine güvenmek istiyoruz.