killers of the flower moon new york’tan ödülle döndü

killers of the flower moon new york’tan ödülle döndü


oscar işareti mi?


New York Film Critics Circle, eleştirmenlerinden büyük övgü alan filmlerinde yıllık derleme yaparak 023’ün en iyilerini açıkladı. Büyük kazanan Martin Scorsese‘nin “Killers of The Flower Moon” filmi oldu. Christopher Nolan, “Oppenheimer” için En İyi Yönetmen ödülünü kazanırken, Celine Song’un “Past Lives” ise En İyi İlk Film ödülünü aldı.

 

Bu, 1991’de “Goodfellas” ve 2020’de “The Irishman”den sonra NYFCC’ın en büyük ödülünü kazanan üçüncü Scorsese filmi. Usta sinemacı ayrıca 2006 yılında “Goodfellas” ve “The Departed” ile En İyi Yönetmen ödülünü almıştı.

 

Son 12 senede, NYCC tarafından seçilip de Oscar En İyi Film adayı gösterilmeyen tek film Kelly Reichardt’ın “First Cow” filmiydi. Bu ödülün kazandırdığı filmler ile Oscar örtüşüyor. Mesela 13 sene önce, Michel Hazanavicius’un “The Artist” filmi hem NYCC hem Oscar’da En İyi Film seçilmişti. “Killers of The Flower Moon”  için de aynısını söyleyebilecek miyiz? Bakalım.

 

NYFFC, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü “Passages” filmindeki performansıyla Franz Rogowski’ye verdi. En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise “Killers of the Flower Moon” filmiyle Lilly Gladstone’a gitti. Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü, Da’Vine Joy Randolph’a “The Holdovers” filmiyle gitti. Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ise “May December” filmiyle Charles Melton’a, Animasyon Film ödülü Hayao Miyazaki’nin “The Boy and the Heron” filmine, Belgesel Film ödülü ise Fredrick Wiseman’ın “Menus-Plaisirs – Les Troisgros” filmine gitti.

 

Justine Triet’in Altın Palmiye kazanan yapıtı “Anatomy of a Fall“, En İyi Uluslararası Film ödülünü kazandı. Bu film Oscar’a Fransa (veya Avusturya) tarafından gönderilmediği için Uluslararası Film Oscarı için uygun değil. 

 

Diğer iki büyük yıl sonu eleştirmen grupları olan Los Angeles Film Critics Circle ve National Board of Review, sırasıyla 10 Aralık Pazar ve 6 Aralık Çarşamba günü yıl sonu kazananlarını açıklayacak.

 

Bu yılın kazananlarının tam listesi aşağıda:

 

EN İYİ FİLM: “Killers of the Flower Moon”

EN İYİ YÖNETMEN: Christopher Nolan, “Oppenheimer”

EN İYİ AKTÖR: Franz Rogowski, “Passages”

EN İYİ OYUNCU: Lily Gladstone, “Killers of the Flower Moon”

EN IYI YARDIMCI KADIN OYUNCU: Da’Vine Joy Randolph, “The Holdovers”

EN İYİ YARDIMCI AKTÖR: Charles Melton, “May December”

EN İYİ ULUSLARARASI FİLM: “Anatomy of a Fall”

EN İYİ KURGUSAL OLMAYAN FİLM: “Menus-Plaisirs – Les Troisgros”

EN IYI ANIMASYON FILMI: “The Boy and the Heron”

EN IYI ILK FILM: “Past Lives”

EN IYI SINEMATOGRAFI: “Oppenheimer”