RUPERT EVERETT’Lİ OSCAR WILDE FİLMİNDEN YENİ BİR FRAGMAN

RUPERT EVERETT’Lİ OSCAR WILDE FİLMİNDEN YENİ BİR FRAGMAN


The Happy Prince


Dünya’nın en büyük  edebiyat ikonlarından biri olan, zamanında İngiltere’de yaşayan, herkesin tanıdığı bildiği ama hiçbir zaman tam olarak anlayamadığı edebiyat ikonu Oscar Wilde‘ın son dönemlerine ışık tutan biyografik yapım The Happy Prince‘ten yeni bir fragman yayınlandı.

oscar1

Rupert Everett‘in yazdığı, yönettiği ve oynadığı film, Oscar Wilde’ın hayatının son zamanlarına göz atıyor. 19. yüzyıl dünya edebiyatının ve Viktorya Döneminin en önemli yazarları arasında bulunan İrlandalı Wilde, sanat, estetik, ahlak algısı ve iğneleyici, alaycı üslubuyla zamanında kendine birçok hayran yaratırken diğer yandan birçok kişinin de tepkisini çekti ve kendine düşman edindi. Cinsel tercihleri nedeniyle oldukça sorunlu günler de geçiren Wilde’ın, Lord Alfred Douglas‘la yaşadığı ilişkisi ortaya çıktığında, Lord’un babası tarafından hapse attırılmıştı. Hapiste yazdığı roman minvalindeki mektup De Profundis, günümüzde bile hala dünya edebiyatının en önemi metinleri arasında yer alıyor.

İlk gösterimini sene başında Sundance‘te yapan ve oldukça olumlu eleştiriler alan filmde Rupert Everett’in, Oscar Wilde rolünde devleştiği söyleniyor. Everett’in yanı sıra filmde, Colin Firth, Emily Watson, Colin Morgan, Edwin Thomas, Tom Wilkinson ve Anna Chancellor‘dan oluşan muhteşem bir İngiliz oyuncu kadrosu bulunuyor.

İsmini Oscar Wilde’ın aynı isimli hikaye kitabından alan film, Sony Pictures tarafından ABD’de 5 Ekim‘de vizyona sokulacak.