cuma bereketi: floating points, rex orange county, michael kiwanuka, battles, cass mccombs

cuma bereketi: floating points, rex orange county, michael kiwanuka, battles, cass mccombs


bonus: kevin parker


Size de bu haftanın iki gün önce bitmiş olması gerekiyor gibi gelmiyor mu? Neyse, iç sesimizi karıştırmayalım şimdi.

Havalar gri rengiyle bir Londra illüzyonu yaratsa da sıcaklık olarak şaşırtıcı bir şekilde her şey yolunda. Hafta sonuna güzel bir başlangıç yapmak adına Cuma Bereketi, bu hafta da kıpır kıpır. Teknomsu ambient elektronik var, müzisyen müziği var, akustik gitarlı müzik var, gıcır gıcır folk var. E daha ne olsun böyle bir haftadan.

Vizyon reis Floating Points, sanki her hafta yeni bir şarkı yayınlıyormuş gibi hissettiğimiz Michael Kiwanuka, müzik dünyasının genç yeteneği Rex Orange County, müzik bölümü öğrencilerinin en sevdiği gruplardan Battles, ılıman indie müziğin en yakışıklı abilerinden Cass McCombs ve bonus olarak Mini Mansions’ın Forgot Your Name şarkısına yaptığı mix ile Kevin Parker bu haftaki misafirlerimiz arasında.

Her tarzı, janrayı birbirine karıştırmakla ve her zaman daha az duyulmuş şarkıları keşfetmekle sorumlu yeni nesil DJ’lere verilen “Get Away DJ” ekolünün en yetenekli isimlerinden biri olan, kozmik seslerin yanında, 2017’deki Dekmantel Festival performansında kaydettiği canlı doğaçlama sesleri düzensiz ritimlerle birleştirdiği albümüne Crush ismini veren Floating Points, bu işiyle de vizyonerliğinin altını bir kez daha çiziyor.

Neden yukarıda her hafta şarkı yayınlıyormuş gibi hissettik dedik biliyor musunuz? Çünkü Michael Kiwanuka, geçtiğimiz hafta da bir teklisiyle Cuma Bereketi’ne misafir olmuştu. Geçtiğimiz haftaki toplumsal geçekçi şarkısından sonra bu sefer daha kişisel bir rota izleyen Kiwanuka, bu kadar teklinin ardından yeni albümüyle kapımızı çalar artık.

Tyler, The Creator’ın kankalık tayfasından hayatımıza giren, sonra “Bu çocuk yetenekliymiş be!” deyip Loving Is Easy ile bir yaz geçirdiğimiz ve BBC Sound of 2018’in finalisti olarak ismini daha uzun süre duyacağımızın garantisini veren Rex Orange County, 25 Ekim’de yeni albümü Pony’yi yayınlamaya hazırlanıyor. ROC’nin üçüncü albümü olacak Pony’den geçtiğimiz ay 10/10’i videosuyla birlikte izlemiştik. Şimdilik videosu olmasa da Pluto Projector ile kendisiyle iyi anlaşacağıza benziyor.

Geçtiğimiz hafta da buralarda gördüğümüz Battles, La Di Da Di’den 4 yıl sonra yayınlanan yeni albümüyle bir Mirror olmasa da yine kendisine yakışan kalitede bir iş yapmış. Shabazz Palaces, Tune-Yards, Xenia Rubinos, Yes frontman’i Jon Anderson, Tayvanlı psychedelic grup 落差草原 WWWW ve Liquid Liquid’den Sal Principato’nun katılımıyla dev bir matematik müzik ekstravaganzası olan Juice B Crypts isimli albüm, hemen aşağıda.

Singer/Songwriter ekolünün günümüzdeki en başarılı ve sevdiğimiz isimlerinden Cass McCombs, Şubat ayının başında son albümü Tip of the Sphere’i yayınlamıştı. Kariyerinin en iyi albümlerinden birine imza atan ve artık olgunluk dönemine girdiğini resmen ilan eden Tip of the Sphere’in kayıtlarında dışarıda kalan Confidence Man, en az albümdeki şarkılar kadar iyi. İnanmayan dinlesin.

BONUS:

Bizler ondan yeni albüm beklerken onun bunun şarkısına, albümüne salça olan Kevin Parker’ın son durağı Mini Mansions oldu. Kendi albümlerinden çok, birlikte çalıştıkları ünlülerle ismini duyduğumuz ve beklenen patlamayı bir türlü yapamayan atanamamış Arctic Monkeys, Mini Mansions, yazın çatında yayınladığı Guy Walks Into a Bar… isimli Karadeniz fıkrasından hallice isimli albümüyle fena yorumlar almamıştı. Yanlarına Kevin Parker’ı alarak bir basamak daha atlayan grubun yeni teklisi hemen aşağıdan dinlenebilir.