sam mendes’in ı.dünya savaşı destanı 1917’den kamera arkası görüntüler paylaşıldı

sam mendes’in ı.dünya savaşı destanı 1917’den kamera arkası görüntüler paylaşıldıOscar sezonuna girilirken gündemde sık sık The Irishman, The Laundromat ve Joker gibi prestijli yapımların isimlerini görüyoruz. Fakat bu yapımlar arasından muhteşem kamera arkası ekibi ve güçlü oyuncu kadrosuyla aradan sıyrılmaya aday bir film var. American Beauty, Revolutionary Road ve Skyfall filmlerinin Oscarlı yönetmeni Sam Mendes’in 1917 filmi, bu yılın görülmesi gereken filmlerinden biri olarak diğer yapımlardan bir adım öne çıkıyor.

Filmle ilgili uzun süredir devam eden dedikodular doğru çıktı ve Sam Mendes’in I. Dünya Savaşı filmi 1917’nin baştan sona tek bir plan sekans olarak şekilde çekildiği açıklandı. Bütün filmin kameranın hiç kapanmadan, hata yapma payı olmadan tek seferde çekilen, başrollerinde Benedict Cumberbatch, Colin Firth ve Mark Strong gibi isimlerin rol aldığı filmin görüntü yönetmeni ise Oscar ödüllü Roger Deakins. Böyle bir filmin olmazsa olmazı olan iyi bir görüntü yönetmenliğinin hakkını sonuna kadar verebilecek Deakins’e göre izleyicilerin savaşı askerlerin gözünden görebilmelerini sağlayan plan sekans çekimi, hikayenin gerçek zamanlı ilerlemesine de katkı sağlıyor.

1917, Schofield ve Blake isimli iki İngiliz askerinin I. Dünya Savaşı’ndaki bir gününü mercek altına alıyor. İkili, yüzlerce askerin hayatını kurtarmak için zorlu bir göreve çıkmak zorunda kalıyor ve düşmandan gelecek olan atağı durdurabilmek için ölümcül bir savaşa sürükleniyor. Universal Pictures, merakla beklenen filmin kamera arkası görüntülerini yayımladı. Sam Mendes ve Roger Deakins’in plan sekans çekmenin önemine ve zorluklarına değindiği filmin kamera arkası görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz.

Advertisement