cuma bereketi: paul mccartney, whitney, friendly fires, baxter dury, jaakko eino kalevi

cuma bereketi: paul mccartney, whitney, friendly fires, baxter dury, jaakko eino kalevi


.


Aralık ayının gelişini iliklerimize kadar hissetmeye başladığımız şu günlerde, bize eşlik edecek yeni albümler, tekliler ve EP’ler kapıda birikti. Bugün yayınlanan Coldplay, Billy Corgan, Leonard Cohen, Omar Souleyman ve Animal Collective albümlerinin yanında Paul McCartney, Whitney, Friendly Fires, Baxter Dury ve Jaakko Eino Kalevi de bu hafta yeni şarkılarıyla aramıza dönen isimler arasında.

Lafı fazla uzatmadan…

Yaşayan efsane kavramının vücut bulmuş hali olan Paul McCartney, geçtiğimiz yıl “yeaaani” dedirten albümü Egypt Station’ı yayınlamıştı. Hala Adele, Sia, Ellie Goulding, The Shins ve Tegan and Sara gibi isimlerin de imzasını taşıyan albümün etkisinden çıkamadığını düşündüğümüz McCartney, Home Tonight ve In A Hurry isimli iki teklisiyle Cuma Bereketi’ne konuk oldu.

Dümdüz bir dad rock şarkısı olan Home Tonight ve “Ben istesem 2019’u da yakalarım” havasıyla kaydettiği In A Hurry’yi sizlere bırakıp büyük ustanın önünde önümüzü ilikliyoruz.

Daha önce birlikte Smith Westerns isimli grupta da müzik yapan Julien Ehrlich ve Max Kakacek’in birlikteliği, güzel müziğin başkentlerinden biri olan Şikago’dan çıkan Whitney, 2016’da yayınladığı Light Upon the Lake ile kalbimizi fethetmişti. Araya bir demo albüm saldıktan sonra bu yıl Forever Turn Around isimli teknik olarak üçüncü ama gönüllerdeki ikinci albümünü yayınlayan grup, bize aradan hiç zaman geçmemiş de albümün ikinci kısmını dinliyormuş hissiyatı vermişti.

Yüksek ihtimalle albümde yer bulamayan ama “Biz seviyoruz be bu şarkıları da…” diye yayınlanan mini EP, bizi soft rock’ın ılık sularında güzel bir yolculuğa çıkartıyor. Buyrun dinleyelim.

Müzik dünyasına “frontman” kavramını getiren Ian Dury and the Blockheads’in Ian Dury’sinin oğlu olan Baxter Dury, 2002’de başladığı müzik kariyerine son yıllarda daha sıkı bir şekilde devam ediyor. 2017’de yayınladığı Prince of Tears albümüyle yıl sonu listelerinde kendine yer bularak başarılı bir dönemi arkasında bırakan Dury, singer-songwriter, indie rock, indie, alternative ya da dream pop ne derseniz deyin, genlerinde olan bu yeteneği sahneye ve stüdyoya aktarma konusunda epey başarılı.

The National’ın biraz daha hareketlisi ya da Eels’ın daha az depresifi olarak bugüne kadar hiç dinlememiş olanlara tanıtabileceğimiz Baxter Dury’ye başlamak için yeni teklisi Slumlord, bizce güzel bir başlangıç noktası.

Geldik bu haftanın albümlerine. Bu haftanın ilk albümü bir remix albümü.

Bu yıl Ağustos ayında sekiz yıllık aradan sonra yeni albümleri Inflorescent’i yayınlayan Friendly Fires, bu albüme spin-off mantığında  yayınladığı Offline’da iki yeni şarkı ve bol bol remix’e yer veriyor. Şarkıların kendileri bile yeterince dans ettirebilirken remix versiyonlarının da aşağı kalır bir yanı yok. Haftanın en yüksek BPM’li albümü olarak listemizde yer alan Friendly Fires’tan arayı bir daha bu kadar açmamasını rica ediyoruz.

Finlandiya’nın Tarkan’ı desek fena halde yanılabileceğimiz Jaako Eino Kalevi, Double Talk şarkısıyla Spotify haftalık keşfimizde belirdiğinden beri severek dinlediğimiz bir isim. Electro, indie pop ve indie rock’ı İskandinav ruhuyla bir araya getiren Kalevi, bu senenin ortasına doğru yayınladığı Dissolution isimli teklisinin ardından aynı isimli 7 şarkılık EP’si ile Cuma Bereketi’nin bu haftaki son misafiri.

Geçtiğimiz yıl ülkemizde de ağırlama şansı yakaladığımız genç yetenek, tramvay şöförü olarak devam ettirdiği kariyerini 2015 yılında yayınladığı kendi ismini taşıyan beşinci albümünün ardından tamamen müzik üzerine yoğunlaşmış, çok iyi yapmış çok da güzel yapmıştı.