peter dinklage ve richard gere’lı three christs’tan fragman

peter dinklage ve richard gere’lı three christs’tan fragman


gerçek hikayeden uyarlama


Belki de çoğumuzun haberi bile olmadığı insalık tarihinde yapılmış psikolojik, sosyolojik deneylerin kalıntıları günümüzde film sektörünün epey ilgisini çekmekte. İşte bu yapımlara bir örnek de Three Christs filmiyle geliyor.

Daha önce örneklerini The Stanford Prison Experiment, Das Experiment, Die Welle gibi yapımlarda psikolojik deneylerin filmlere nasıl yansıdığını görmüştük. Bu kez din ve psikolojik ögelerin iç içe geçtiği bir yapımla karşı karşıyayız. Game of Thrones’un Lannister hanesinden gözdemiz Peter Dinklage, Richard Gere, Walton Goggins, Bradley Whitford gibi başarılı oyuncu kadrosuyla göz dolduran filmin konusu da bir o kadar iddialı. 

1950’li yıllarda bir akıl hastanesinde İsa olduğunu iddia eden üç ayrı kişinin tedavisiyle ilgili bir deney gerçekleştirilir. Bu üç kişi sürekli yüzleştirilerek kendilerinden şüphe etmeleri sağlanıp, iddialarından vazgeçirilmeye çalışılır. Ancak olaylar hiç beklenildiği şekilde ilerlemez ve yapılan deney bir çok tartışmaya sebep olur.

Bu tartışmalı olayları sinemaya aktaracak filmin yönetmen koltuğunda Black Swan, Justified gibi yapımlarda yapımcı koltuğunda oturmuş Jon Avet oturacak. Aslında dünya prömiyerini 2017’de Toronto Film Festival’inde yapan film, ondan sonra vizyona girmesi için gerekli desteği bir türlü bulamamıştı. Vizyon tarihi ABD için 10 Ocak olan filmin ülkemizde vizyona gireceğinden pek ümitli değiliz.