sight & sound 2019’un en iyi filmlerini seçti

sight & sound 2019’un en iyi filmlerini seçti


bunları izlemeden seneyi kapatmayın


2019’u kapatmamıza sayılı günler kala, sene sonunun sevdiğimiz aktivitelerden olan en iyiler listelerinin açıklandığı zamanlara gelmiş bulunmaktayız. En iyi albümler, en iyi sanatçılar gibi başlıkların yanı sıra, oldukça dolu geçen 2019’un sinema ayağının da en iyileri açıklandı. Ne izlesem ya? derdinize son verecek, ortamlarda film sohbeti geçtiğinde Fransız kalmamanızı sağlayacak Sight & Sound’un yayınladığı 2019’un En İyi Filmleri listesi işte hemen burada. 

Listeye şöyle bir göz attığımızda birinciliği Joanna Hogg eseri olan 2019 Sundance Jüri Büyük Ödülü’ne sahip dram ve gizem konusunun hakim olduğu The Souvenir kapmış bulunmakta. İkincilik koltuğundaysa Bong Joon Ho’nun oldukça ses getiren Altın Palmiye Ödül’lü  yapımı Parasite filmi oturmakta. Netflix’in gelene kadar aylarca konuştuğumuz, geldikten sonra da konuşmaya devam edeceğimizin sinyallerini veren ustalara saygı niteliğindeki yapımı The Irishman ise üçüncü sırada bulunmakta.

Listenin devamında ise yine sene içinde çok konuştuğumuz Quentin Tarantino’nun yıldız isimlere ev sahipliği yapan filmi Once Upon a Time in Hollywood, korku ve gerilim filmlerine bambaşka bir perspektif getiren Jordan Peele’in Us filmi ve yine korku filmi denilince aklımıza gelen karanlık temasının tam zıttı bir filmle ters köşe yapan Ari Aster’ın Midsommar’ı listede yer alan filmlerden bazıları.

Listenin oldukça tatmin edici ve dolu olduğunu söylemek mümkün. Soğuyan havaların da etkisiyle yorgan altı film gecelerimize eşlik edecek bu listeyi detaylı incelemek ve fragmanlarına göz atmak isteyenler için hizmetimiz aşağıdadır. Şimdiden iyi seyirler dileriz. 

2019 Top 20 List 

20. “Martin Eden” (Pietro Marcello)

19. “Hustlers” (Lorena Scafaria)

18. “Happy as Lazzaro” (Alice Rohrwacher)

17. “The Lighthouse” (Robert Eggers)

16. “Midsommar” (Ari Aster)

15. “For Sama” (Waad Al-Kateab, Edward Watts)

14. “Marriage Story” (Noah Baumbach)

13. “Monos” (Alejandro Landes)

12. “Uncut Gems” (Benny Safdie, Josh Safdie)

11. “High Life” (Claire Denis)

10. “Vitalina Varela” (Pedro Costa)

9. “Us” (Jordan Peele)

8. “Bait” (Mark Jenkin)

7. “Atlantics” (Mati Diop)

6. “Pain and Glory” (Pedro Almodóvar)

5. “Portrait of a Lady on Fire” (Céline Sciamma)

4. “Once Upon a Time in Hollywood” (Quentin Tarantino)

3. “The Irishman” (Martin Scorsese)

2. “Parasite” (Bong Joon Ho)

1.“The Souvenir” (Joanna Hogg)