apple ve netflix, mgm stüdyolarını almak için yarışıyor

apple ve netflix, mgm stüdyolarını almak için yarışıyor


şimdi peşine düşersiniz işte...


Başta James Bond ve Rocky serileri olmak olmak üzere pek çok kült yapımın yayın haklarını elinde bulunduran Metro-Goldwyn-Mayer aka MGM şirketi satışa çıkartıldı, Apple ve Netflix ise Hollywood’un en eski film stüdyoları arasında yer alan MGM’yi almak için kıyasıya bir yarışın içinde.

The Wizard of Oz, Singin’ in the Rain, Ben-Hur gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran Metro-Goldwyn-Mayer ya da daha çok bilinen adıyla MGM, uzun yıllar sinema dünyasına yön veren film stüdyolarından biri olsa da, zamanla eski gücünü yitirmiş, 2010 yılında ise iflasın eşiğine gelmişti. Yatırım fonlarının devreye girmesiyle ayakta duran şirketin son zamanlardaki en akılda kalan yapımı ise The Handmaid’s Tale idi.

Streaming savaşlarının artmasıyla zengin bir kütüphanesi olan MGM gibi film stüdyolarının değeri son zamanlarda epey yükseldi. Aylık abonelik üstünden para kazanan streaming platformları, kullanıcılarına sundukları zengin içeriklerle pazar paylarını yükseltmeye çalışıyor. En yüksek pazar payına sahip şirketler Netflix ve Apple içinse tahmin edebileceğiniz gibi MGM’in zengin kütüphanesi bulunmaz bir nimet. CNBC’ye göre bugün gelinen noktada değeri 10 milyar doların üstünde olan Metro-Goldwyn-Mayer’in yöneticileri, şirketi satın almakla ilgilenen Apple ve Netflix ile ilk görüşmeleri gerçekleştirmeye başladı.

Geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde eden MGM’in takviminde Yeni James Bond filmi No Time to Die, Guy Ritchie’nin yeni filmi Cash TruckCandyman yeniden çevrimi ve Alicia Vikander’lı Tomb Raider‘ın devam filmi var. Yani televizyon dünyasının bu cephesinden yakın zamanda daha sık haber alacağız gibi gözüküyor.Advertisement