denis villeneuve, blade runner evrenine geri dönmek istiyor

denis villeneuve, blade runner evrenine geri dönmek istiyor


bizce de dönsün


Maelström, Polytechnique ve Incendies gibi başarılı filmlerin ardından Prisoners, Arrival ve son olarak Blade Runner 2049 ile Hollywood’a sağlam adımlar atan Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve, “öyle mi olacak, böyle mi olacak, bunu unutacak mı” derken bayıla bayıla izlediğimiz Blade Runner evrenine yeni bir filmle geri dönmek istiyor.

Şu sıralar Frank Herbert’ın bilim kurgu romanı Dune’un sinema uyarlaması ile meşgul olan ve ortaya çıkan ilk yorumlara göre 2020’li yılların başyapıtına imza attığı konuşulan Villeneuve, Empire dergisine verdiği bir röportajda Blade Runner evrenine orijinal bir hikaye ile geri dönmeye fazlasıyla sıcak baktığını açıkladı.

Başarılı yönetmen Ridley Scott’ın en önemli miraslarından biri olan Blade Runner hakkında konuşan Villeneuve, olası bir Blade Runner filmi için şu sözleri söyledi: “Blade Runner çok ilham verici bir dünya fakat bana kalırsa sinemanın orijinal hikayelere ihtiyacı var. Bu dünyayı farklı bir yol ile tekrar ziyaret eder miyim diye sorarsanız, ‘evet’ cevabını veririm fakat bu bir devam filmi değil de, başlı başına yeni bir proje olmalı. İlk iki filmle alakası olmayan yeni bir film olmalı. Gelecekte geçen bir dedektif hikayesi gibi mesela. Bazı geceler bunun hayalini kurup uyanıyorum.” diyerek bu projenin altına girmek isteyen yapımcılara da bir nevi olta atmış oldu.

Yaratıcı bir hikaye ile sağlam bir Blade Runner filmine biz de boş değiliz açıkçası. Villeneuve, Timothée Chalamet’li Dune uyarlamasından sonra böyle bir proje ile karşımıza çıkar mı, yoğun takviminden vakit kalır mı, ilerleyen zamanlarda göreceğiz.