tenet’i sadece seyirciler değil oyuncuları da merak ediyor

tenet’i sadece seyirciler değil oyuncuları da merak ediyor


nolanesque


Memento, The Dark Knight, Inception, Interstellar gibi filmlerin yoklamaya katıldığı filmografisiyle önünde ceketimizi iliklediğimiz, kendi döneminin en iyi yönetmenlerinden biri Christopher Nolan‘ın 2020 yılında vizyona girecek filmi Tenet, şimdiden yılın en merak edilen filmlerinden biri. Görünen o ki bu merak sadece seyircilerde değil, oynayan oyuncularda da mevcut.

Kelime anlamı “İlke, inanç; bir inanç veya felesefenin temel ilkesi” olarak açıklanan Tenet filminde rol alacak isimlerden biri olan Aaron Taylor-Johnson geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada film hakkında söyleyecek fazla bir sözünün olmadığını ve Nolan ile çalışmanın büyük bir keyif olduğunu açıklamıştı. Şimdi de Christopher Nolan filmlerinin değişilmez aktörü, 2 Oscar ödüllü Michael Caine, film ile ilgili kafa karıştırıcı açıklamalar yaptı: “Filme verdiğim emek açıkçası bir günlük işti ve Nolan bana senaryomu verdi. Rolümü yaptım, John David Washington ile çalıştım. Filmin gidişatı ve bana çizilen rolle ilgili hiçbir fikrim yok. Çekimlerden sonra filmle ilgil hiçbir şey duymadım.”  Bilinen tek şey ise, Caine’in küçük ama kilit bir rolde oynadığı ve başrol John David Washington’la karşılıklı yer aldığı birkaç sahnenin olduğu.

Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh, Clémence Poesy ve Himash Patel‘in oyuncu kadrosunda yer aldığı film, Nolan’ın en yüksek bütçeli yapımı olacak. Yönetmenin farklı janraları bir arada harmanladığı ve şimdiye kadarki en iddialı projesini olduğunu söylediği Tenet’in fragmanına bakılırsa ölüm sonrası yaşam aromalı, zamanın eğilip büküldüğü bir casusluk hikayesi bizleri bekliyor.

Yapılan açıklamaları düşününce filmde yer alanların bile bu süreçten kafalarında soru işaretleri ile ayrılması, biz izleyiciler için bir önyargı oluşturur mu yoksa filmle ilgili daha çok mu motive eder henüz karar verebilmiş değiliz. Ne olursa olsun gidip ilk gün sinemada yerimizi alacağımız film, 17 Temmuz’da vizyona girecek.