angel olsan’dan tori amos cover’ı

angel olsan’dan tori amos cover’ı


winter


2019 sonlarına doğru yayınladığı All Mirrors albümü ile yıl sonu listelerinde üst sıralarda gördüğümüz Angel Olsen, buram buram ergenliğim dediği yeni bir cover ile karşımızda.

Geçtiğimiz günlerde Roxy Music’ten More Than This şarkısını cover’layarak karantina günlerinde neler yaptığına dair bize fikir veren Olsen, bu sefer de en az kendisi kadar iyi bir şarkı sözü yazarı olan Tori Amon’un ciğerleri dağlayan Winter şarkısını piyano başında seslendirdi. Bizler gibi kendisinin de ergenlik yıllarında gittiği cover için Olsen, “Bunu kaydetmek sandığımdan zor oldu ve sanki tekrar 15 gibi hissediyorum” yorumunu yaptı.

Bu cover ile birlikte yakın zamanda internet üzerinden biletli livestream yayınlara başlayacağını açıklayan Olsen, konuyla ilgili detaylı açıklamayıda videonun altında yapıyor. Bir süredir üzerinde düşündüğü ve hazırlandığı projeyi grup arkadaşlarıyla ve onlar için gerçekleştirecek Angel Olsen’ın bizi ergenliğimize götürecek cover’ı hemen aşağıda.

View this post on Instagram

Took several tries to get this one down, who knew ? I’m 15 again. I’m gonna continue to post these covers and short videos, mainly to stay limber and experiment-but I’ve decided to do a legit livestream for the band and crew and other musicians in need. I hope you’ll join me, it’ll be a mix of old and new and a few never played before..I’ll probably play about an hour or more. Thankyou all for your support during this surreal moment in time, I’ll do my best to throw some surprises in. Any requests? 🥤 Still At Home: An Evening of Songs on Piano and Guitar. A ticketed livestream full set – this Saturday April 11 at 3pm PT / 6pm ET / 10pm GMT. Tickets are $12 in advance and $15 day of show with proceeds going to the MusiCares COVID-19 Relief Effort and directly to my touring band and crew who, like so many artists and musicians, have been affected. Ticket Link in bio. Anyone who purchases a ticket has 24 hours to view the set from when it initially airs. Buy tickets and view livestream at: angelolsen.veeps.com and at link in bio

A post shared by Angel Olsen (@angelolsenmusic) on