robert eggers bir sonraki projesi için büyük oynuyor

robert eggers bir sonraki projesi için büyük oynuyor


the northman


Son yıllarda arka arkaya imza attığı başarılı yapımlarla isminden övgüyle söz ettiğimiz Robert Eggers, The Northman isimli yeni projesinin şu zamana kadar giriştiği en büyük işi olacağını açıkladı. Kendisine göre proje o kadar büyük ki Eggers, çalışma şeklini bile değiştirmek zorunda kalmış.

10. yüzyılda İzlanda’da geçecek bir Viking intikam hikayesi olacak filmin kadrosunu ilk gördüğümüzde heyecanımız tavan yapmıştı. Nicole Kidman, Alexander Skarsgård & Bill SkarsgårdThe Witch’te Eggers’la çalışan Anya Taylor-JoyThe Lighthouse’ta Eggers’la çalışan Willem Dafoe, Björk ve son olarak BBC’nin Dracula’sında başrolde izlediğimiz Claes Bang gibi ismleri aynı filmde bir araya getirmeyi başaran Eggers; The Northman için şimdiye kadar hiç sahip olmadığı büyüklükte bir bütçeye sahip olduğunu açıkladı.

Filmin hazırlık süreci hakkında konuşan Eggers “Farklı şeyler üzerinde çalışan bir çok küçük bir ekip var. Zırh ustaları karakterler için zırh üretmeye devam ediyor. Prostetikler yapılıyor. Ben de görüntü yönetmeni ve storyboard sanatçısı ile çalışıyorum. Bazı şeylerin bizzat yapılması gerekiyor. Lokasyon yöneticimiz, sık sık henüz yarısı inşa edilmiş olan set mekanlarını kontrol edip bana rapor veriyor. Filmde birçok farklı lokasyon var. Yani sık sık izcilerle birlikte yeni mekanlar bulmaya ya da bulduğumuz ve set kurduğumuz mekanları yeniden değerlendirmeye gidiyoruz. Bu dünyayı en ince detayına kadar tasarlamaya çalışıyoruz, köyleri inşa ediyoruz, binlerce kostüm ve prostetik yapıyoruz. Eğitilmeye ihtiyacı olan atları eğitiyoruz. Sahneleri tasarlıyoruz. Genellikle görsel efektlerin, hayvanların ya da dublörlerin olduğu sahnelere storyboard yaparım; tüm departmanların aynı anda çalışabilmesi için gereklidir. Ama bu filmde bir teknede olmayan ya da ekstra olmayan çok az sahne var. Filmin çoğu için çok fazla zaman alan storyboard yapıyoruz ve bu boş zamanda çalışmaya devam ediyoruz.” açıklamasıyla her şeyin bir şekilde ilerlediğini ama daha önce bu kadar çok detayla uğraşmadığını da paylaştı.

Vizyon tarihi daha açıklanmayan, corona virüs sebebiyle çekimlerin başlangıç tarihinin de ertelendiğini tahmin ettiğimiz ama gördüğümüz kadarıyla çalışmaların son sürat devam etiği The Northman, önümüzdeki yılın en heyecanla beklenen projelerinden biri olacak gibi gözüküyor.