saorise ronan ve kate winslet, ammonite isimli filmde bir araya geliyor

saorise ronan ve kate winslet, ammonite isimli filmde bir araya geliyor


cannes özel seçkisinden


2017’de çıkan God’s Own Country filmiyle eleştirmenlerle izleyicilerin beğenisini kazanan Francis Lee, iki yıldır bir sonraki projesi için hazırlanıyordu. Cannes Film Festivali’nin bu seneki seçkisinde yer alan Ammonite’la başarılı senarist, sağlam bir dönüş yapacağa benziyor.

Kariyerlerinin başında ödülden ödüle koşan Saorise Ronan ve Kate Winslet gibi iki ismin başrolü paylaşacağı film, 19. yüzyılda lezbiyen bir çifti konu alıyor. Paleontolojist Mary Anning’in hayatından esinlenen filmin bir biyografi niteliğinde olmadığını belirten Lee, bu dönemde yaşanan eşcinsel ilişkilerin çiftlerin birbirlerine yazdığı mektuplar aracılığıyla kaydedilmiş olduğunu ve uzun süreli, yoğun ilişkileri gözler önüne serdiğinden ötürü ilgisini çektiğini belirtti.

Kadınların hala kocaları veya babalarının mülkü kabul edildiği bir dönemde geçen ve kadın anatomisine dair neredeyse hiçbir şey bilinmediğinden ötürü bu dönemde insanların aklına bile gelmeyecek bir ilişkiyi ele alan filmle ilgili Lee, insanların derin ve yoğun bir aşk ilişkisinin gücünü hissetmesini umduğunu belirtti.

Filmin beyaz perdeye ne zaman geleceğiyle ilgili bir kesinlik bulunmasa da kadrosu göz önüne alınırsa ödül sezonuna yetişmesi yüksek bir ihtimal gibi gözüküyor. Filmde aynı zamanda Fiona Shaw, Sam Parks ve James McArdle gibi isimler de yer alacak.