sufjan stevens’ın yeni albümünden ilk tekli yayında

sufjan stevens’ın yeni albümünden ilk tekli yayında


america


Beş yıl aradan sonra yayınlayacağı ilk solo albüm The Ascension’ın haberini geçen hafta veren Sufjan Stevens, en son Call Me By Your Name’in soundtrack’i için kaydettiği şarkısıyla Oscar’a aday olmuş, bundan önce de 2015’te Carrie & Lowell’ı çıkarmıştı. Bu yeni albümün tamamının kendisi tarafından yazılıp kaydedildiği ve iki senelik bir süreçten geçtiğini belirten sanatçı, albümden ilk tekliyi de paylaştı.

America, isminden de anlaşılabileceği gibi Amerikan kültürüne karşı zamanlaması yerinde bir eleştiri getiriyor. İlk albümün kayıtlarından çıkartılmış 12 dakikalık parçada bu eleştirinin yanında bütün albüme de sızmış olan değişim ve kör bir şekilde sisteme uymama yönünde bir çağrı da yapılıyor. Stevens, ilk albümle sound ve tema olarak alakasız bu parçayı yeniden keşfettiğinde kendisi için çok farklı bir anlam ifade ettiğini belirtiyor.

Teklinin B – side’ı My Rajneesh’in 31 Temmuz’da yayınlanacağı da gelen haberler arasında. The Ascension ise 25 Eylül’de çıkacak. O zamana kadar albümden ilk tekliyle kulağınızın pasını alabilirsiniz.