apple tv+, todd haynes imzalı the velvet underground belgeselini renklerine bağladı

apple tv+, todd haynes imzalı the velvet underground belgeselini renklerine bağladıFar From Heaven ve Carol‘la 50’ler ABD’sinin portresini içli dışlı ortaya döken, Velvet Goldmine ve I’m Not There‘le ise müzik dünyasına yakınlığını gösteren usta yönetmen Todd Haynes’in; rock tarihinin en ufuk açıcı gruplarından birini merkezine alacağı The Velvet Underground belgeseli yuvasına kavuştu.

“Grupla ilgili tam anlamıyla bir belgelemeden söz edemeyeceğimiz için araştırmanın ve görsel açıdan bir araya getirmenin heyecanını, bir de kaynaklara ve her türlü arşiv görüntüsüne dalmayı iple çekiyorum.” diyerek projenin ilk günlerinde heyecanını dile getiren Todd Haynes, o dönem grupla yakın temasta olan Andy Warhol’un arşivini karıştıracağı için de ayrıca mutlu olduğunu paylaşmıştı.

Spike Jonze imzalı Beastie Boys Story belgeselinin ardından Şubat 2021’de müzik dünyasının yükselen isimlerinden Billie Eilish’in ilk albümünün kayıt sürecine odaklanan Billie Eilish: The World’s A Little Blurry ile müzik dünyasıyla yakın temasını sürdüren Apple TV+, bu belgeseli de bünyesine kattı.

Belgeselde grubun yaşayan üyeleri ve üyelerin akrabalarının yanı sıra 1960’ların sanatsal hareketinin hayatta kalan isimleriyle röportajlara da yer verilecek. “Fazlasıyla görsel bir deneyim olmalı. Çünkü Velvet Underground, 1960’lar New York’unun film ve güncel sanat konusunda fazlasıyla zengin ve üretken olup ana akım tüketim kültürünü reddeden bir hareketinin kesişim kümesinde duruyor.” diyerek belgeselin etrafında dolaşacak hikayeyle ilgili de bizleri uyarmış oldu.

Yayın tarihi, ismi vs. gibi detayları konuşmak için henüz erken gözüken projeyi merakla beklediğimizi söyleyelim. Velvet Goldmine ile bizi müzik dünyasının başka bir zaman diliminde rüya gibi bir yolculuğa çıkaran Haynes’in yeni projesi için beklentimiz epey yukarıda.