steve mcqueen’in beş filmlik antoloji serisi small axe’ten fragman

steve mcqueen’in beş filmlik antoloji serisi small axe’ten fragman


direniş filmleri


12 Years A Slave ile adını En İyi Film Oscar’ı kazanan isimler arasında yazdıran Steve McQueen’in beş filmlik antoloji serisi Small Axe’ten bir fragman paylaşıldı. Amazon ortaklığıyla hayata geçen Small Axe, 20 Kasım’da Amazon Prime’da izleyici ile buluşacak.

Hunger ile sinema dünyasında adını geniş kitlelere duyuran ve sonraki işleri için de kendisini takip listemize aldığımız Steve McQueen’i son olarak 2018’de vizyona giren Widows ile kamera arkasında görmüştük. İlk olarak BBC-Amazon ortak yapımı bir mini dizi olarak tasarlanan Small Axe’ın beş filmlik antoloji serisine dönüşmesi herkesi şaşırtmıştı. Seride yer alan Mangrove ve Lovers Rock filmleri Cannes 2020 seçkisinde kendisine yer bulurken antolojiden bir fragmanla bu uzun soluklu projeyi bir kez daha hatırladık.

Lovers Rock dünya prömiyerini 58. New York Film Festivali’nin açılış filmi olarak yaparken Mangrove ve seride yer alan bir diğer film olan Red, White and Blue da aynı festivalde izleyiciyle buluşmuştu. Geçtiğimiz ay Mangrove ve Lovers Rock ile BFI Londra Film Festivali’ni de ziyaret eden Small Axe, bu ay ekrana gelecek. 15 Kasım’da BBC’de yayınlanmaya başlayacak seride yer alan beş filmin tamamı 20 Kasım’da Amazon Prime üzerinden izleyiciyle buluşacak.

Antolojinin hikayesine dönecek olursak adını Jamaika kökenli bir atasözünden alan Small Axe, “Siz büyük ağaçsanız biz de küçük baltayız.” Ne kadar küçük olurlarsa olsunlar muhalif seslerin büyük güçlere karşı durabileceğinin altını çiziyor, dolayısıyla seri de bu tema etrafında dolaşan direniş hikayelerini anlatıyor.

İzleyiciyi 60’lı yılların Londra’sına götürecek seri, göçmen hareketine karşı olmasıyla bilinen Enoch Powell’ın, 1968 yılında gerçekleştirdiği Rivers of Blood (Kan Nehirleri) konuşmasıyla açılışını yapacak. Burada başlayan Small Axe, Londra’nın merkezinde yaşayan Batı Hint kökenli toplumun hikayesini 30 yıllık bir zaman dilimine yayarak anlatacak. Batı Londra’da bulunan, arkadaşlığın ve samimiyetin bir an için bile eksik olmadığı The Mangrove isimli küçük bir restoran ise zaman içerisinde direnişin simgesi haline gelecek.

Serinin oyuncu kadrosunda Star Wars serisiyle büyük çıkış yakalayan John Boyega, Black Panther filmiyle adından söz ettiren Letitia WrightJack Lowden, Malachi Kirby, Shaun Parkes, Rochenda Sandall ve Alex Jennings gibi oyuncular yer alıyor.

https://youtu.be/SjFAEy-0BLk