utopia’nın abd uyarlaması bir sezonun ardından iptal edildi

utopia’nın abd uyarlaması bir sezonun ardından iptal edildi


şaşırdık mı?


25 Eylül’de ABD uyarlamasının ilk sezonu ile ekranlardaki yeni macerasına başlayan Utopia’nın yolculuğu çok uzun soluklu olmadı. Dizi, ilk sezonunun aldığı düşük reytinglerin ardından Amazon tarafından iptal edildi.

Dennis Kelly’nin senaryosunu kaleme aldığı İngiliz yapımı Utopia, tuhaf çizimler barındıran bir çizgi roman hakkında konuşmak için internette bir topluluk oluşturan gençlerin, bu çizgi romanın büyük bir komploya ışık tuttuğunu öğrenmesiyle kendilerini ölümcül bir kovalamacanın içinde bulmasını konu alıyordu. Dizi, özellikle etkileyici görsel tasarımı ve hayranlık uyandıran renk paletiyle de izleyenlerin hafızasında yer edinmişti.

Bir dönem David Fincher ve HBO ortaklığıyla hayata geçeceği konuşulan ama Gone Girl’ün senaristi Gillian Flynn’a kısmet olan ABD uyarlamasının orijinal senaryoya bağlı kalarak uyarlandığını açıklanan Utopia, 2018’de Amazon’un 9 bölüm sipariş etmesiyle yarım kalan duygularımızı canlandırmayı başarmıştı. İngiliz televizyonlarında yayınlanan orijinal versiyonuyla büyük beğeni kazanan ve izleyen herkesin diline dolanan “Where is Jessica Hyde?” repliğiyle akıllara kazınan Utopia’nın kadrosunda Sasha Lane, Rainn Wilson, John Cusack, Desmin Borges, Dan Byrd, Ashleigh LaThrop, Christopher Denham, Dan Byrd ve Cory Michael Smith gibi isimler yer almıştı.

Gillian Flynn’in “Bu projeye 7 yıl önce başladık ve düzgün bir Amerikanlaştırma olması için çok sıkı uğraştık” dediği dizi, yayınından sadece iki ay sonra iptal edildi. Amazon’un kararıyla yayından kalkan dizi, ilk uyarlama haberleri gelmeye başladığında bile eleştirilerin odağında olmuştu. Uyarlama yerine dizinin sevilen orijinal versiyonunun devam etmesini isteyen Utopia hayranları, bakalım bu olumsuz gelişmeyi istedikleri bir yönde kullanabilecek mi?