jodie foster ve benedict cumberbatch’li the mauritanian’dan fragman

jodie foster ve benedict cumberbatch’li the mauritanian’dan fragman


based on a true story...


Jodie Foster, Benedict Cumberbatch, Shailene Woodley ve Tahar Rahim gibi dikkat çekici bir kadroyu bir araya getiren The Mauritanian filminden bir fragman paylaşıldı.

Mohamedou Ould Slahi’nin Guantánamo’da yaşadıklarını anlattığı çok satan anı kitabı Guantánamo Diary’den uyarlanan film, terörist olduğu iddiasıyla yıllarca Guantánamo’da hapsedilen ve işkenceye maruz kalan Slahi’nin hikayesini anlatıyor.

Filmde yıllarca kendini savunma hakkı bile bulamadan insanlık dışı şartlarda rehin tutulan Slahi’nin tam umudunu kaybetmek üzereyken yardımına koşan iki avukat sayesinde yeniden hayata tutunmasını izleyeceğiz. Adalet arayışındaki bu iki avukata gerçeği ortaya çıkarmaya kararlı bir askeri savcı olan Teğmen Stuart Couch’un eşlik ettiği ikili, bir anda askeriyenin ve devletin de parçası olduğu geniş kapsamlı bir komplonun ortaya çıkmasına sebep olur.

İlk olarak isminin Prisoner 760 olduğu açıklanan filmin yönetmen koltuğunda En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan, One Day in September, The Last King of Scotland, State of Play ve Marley gibi beğeni kazanan filmlere imza atan Kevin Macdonald yer alıyor. Yapımın senaryosunu ise M.B. Traven ile 2018 yapımı Informer dizisinin senaristlerinden Rory Haines ve Sohrab Noshirvani ikilisi kaleme aldı. Amerika’da 19 Şubat 2021’de vizyona girmesi planlanan film, iddialı kadrosu ve ilgi çekici gerçek hikayesiyle ödül sezonunda ismini tekrar hatırlatabilir gibi duruyor.