barry jenkins’in amazon yapımı yeni dizisinden fragman

barry jenkins’in amazon yapımı yeni dizisinden fragman


the underground railroad


Moonlight ve If Beale Street Could Talk gibi yapımlarla sinemanın en yetenekli genç isimlerinden biri olan Barry Jenkins’in küçük ekrandaki yeni projesi The Underground Railroad’un yeni fragmanı paylaşıldı.

Amazon desteğiyle hayata geçen mini dizi, Colson Whitehead’in 2016’da piyasaya çıkan ve Pulitzer kazanan aynı isimli romanından televizyona uyarlandı. Jenkins’in 10 bölümlük ilk sezonunun tamamını yönettiği dizi, Cora isimli Amerikan İç Savaşı öncesi Georgia’da köle olarak bulunan genç bir kadının özgürlük mücadelesini anlatıyor. Cora, Underground Railroad’a ulaştığında tarih kitaplarında yer alanın aksine gerçek bir yer altı tren yolu, tüneller ve kondüktörler olduğunu öğreniyor ve hayatında yeni bir sayfa açılıyor.

Dizinin kadrosunda başrolde Thuso Mbedu yer alıyor. Mbedu’ya Chase W. Dillon, Joel Edgerton ve William Jackson Harper gibi isimlerin eşlik ettiği yapımı, Moonlight’ın da yapımından sorumlu olan Brad Pitt’in yapım şirketi Plan B üstleniyor. Ülkemize “Yeraltı Demiryolu” ismiyle Türkçe olarak da çevirilen kitaptan uyarlanan dizinin yeni fragmanı hemen aşağıda, yayın tarihi ise henüz belli değil.