ödül sezonunun merak edilen yapımlarından one night in miami’den fragman

ödül sezonunun merak edilen yapımlarından one night in miami’den fragman


iddialı isimler


Ağırladığı tarihsel karakterler ile ödül sezonunda iddialı bir noktada olması beklenen ve 15 Ocak’ta Amazon Prime üzerinden izleyiciyle buluşacak One Night in Miami’den bir fragman paylaşıldı.

Malcolm X, Muhammed Ali, Sam Cooke, Jim Brown gibi ikon isimleri bir araya filmin yönetmen koltuğunda Regina King yer alıyor. Sonbahardaki festivallerde aldığı yorumlarla ödül sezonunda iddialı olacağının sinyallerini veren One Night in Miami, Kemp Powers‘ın aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanıyor.

If Beale Street Could Talk filmindeki etkileyici performansıyla Oscar’a layık görülen Regina King‘in ilk uzun metrajlı filmi olan One Night in Miami’nin kadrosunda Kingsley Ben-Adir, Eli Goree, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr., Joaquina Kalukango, Nicolette Robinson, Beau Bridges ve Lance Reddick gibi isimler yer alıyor. Malcolm X’e Kingsley Ben-Adir, Muhammed Ali’ye Eli Goree, Jim Brown’a Aldis Hodge, Sam Cooke’a ise Leslie Odom Jr.’ın hayat verdiği filmin konusu ise şu şekilde;

25 Şubat 1964. Genç  Cassius Clay aka Muhammed Ali ağır siklet şampiyonluk maçında Sonny Liston’ı alt ettikten sonra Miami’de şampiyonluğunu kutlamaya hazırlanıyordur. Ancak insanlar Miami sahillerinde özgürce eğlenirken, Afro-Amerikalıların haklarını kısıtlayan Jim Crow Yasaları Clay’i bu büyük zaferini bir otel odasında kutlamaya zorlar. O gece Hampton House Motel’deki odasında Clay’e üç yakın arkadaşı katılır: Sivil haklar hareketinin en önemli figürlerinden Malcolm X, soul müziğin efsanevi isimlerinden Sam Cooke ve tüm zamanların en iyi Amerikan futbolu oyuncuları arasında gösterilen Jim Brown. Bu dört arkadaş, o gece sadece kişisel sorunlarını değil, başarı kazanmış siyahi erkekler olarak üstlenmeleri gereken sorumlulukları da konuştukları bir sohbete dalarlar. Sabah olduğunda dördü de o odadan dünyayı değiştirmeye kararlı bir şekilde ayrılacaktır.