sinemanın ihtişamlı günlerine saygı duruşu niteliğinde bir belgesel

sinemanın ihtişamlı günlerine saygı duruşu niteliğinde bir belgesel


sinemanın isimsiz kahramanlarına...


Günümüzde artık dev bir endüstriye dönülen ve sadece bir fikri, mesajı ya da imgeyi aktarmaktan çok daha büyük ve farklı kollara bakarak değerledirebileceğimiz sinema dünyasının belki de o kadar da dikkat çekmeyen bir başlığı da filmler için hazırlanan afişler. İşte bunu dert edinen meraklı bir ekibin imzasını taşıyan “Milyon Dolarlık Afiş” belgeselinden bir fragman yayınlandı.

Fragmanların, televizyon reklamlarının, internetin olmadığı ve yapımlara dair herkesin bu kadar farklı tonlarda fikirler beyan etmediği yıllarda, beğenilerimiz üzerindeki en etkili unsurlardan biri film afişleriydi. Filmden önce tasarlanan ve yapımcılar için ilk fikri verecek olan afişler. Coğrafi bölgelere ve kültürlere göre farklı farklı tasarlanan afişler. Çocukları etkileyen afişler… Büyükleri etkileyen afişler…

Yönetmen Fatih Yürür ve yapımcı Hakan Tunga Kalkan’ın önderliğine büyük bir emekle hayata geçen “Milyon Dolarlık Afiş” belgeseli, sinemanın o en ihtişamlı günlerine duyulan özlemi, salonlara sinen o ruhu aramalarının hikayesini bizlere anlatıyor. Ülke sınırlarında satılmış olan en pahalı afişi peşinden gitmek bahanesiyle, kendilerini bir anda derin bir kültürün kalbinde bulan ikili, Yeşilçam’ın harikalar diyarına samimi bir yolculuğa çıkıyor.

İzleyiciyi “kayıp” olmanın ötesinde “dağınık” bir ülke sinemasının, etrafa yayılan münferit parçaları arasında keyifli bir gezintiye çıkarmayı amaçlayan belgesel, sinema sevgisi üzerine okunan kimi zaman hüzünlü, kimi zaman da kendisinden beklenmeyecek kadar neşeli bir şarkı. Yaklaşık 2 senelik bir çabanın ürünü olan ve her adımında gerilla ruhunu korumayı hedefleyen “Milyon Dolarlık Afiş” belgeseli; toplayıcısından, koleksiyonerine; satıcısından, illüstratörüne; sinefilinden, yönetmenine kadar son derece kalabalık bir kadronun, afişler ile olan derin bağına eğilirken, geçmişin aslında sanıldığı kadar karanlık olmayan koridorlarına da ışık tutmayı hedefliyor.

Belgeselin hoş ötesi hoş gözüken fragmanı için hemen aşağı ışınlanın.