éric rohmer’in “tales of the four seasons” serisi restore haliyle geri dönüyor

éric rohmer’in “tales of the four seasons” serisi restore haliyle geri dönüyor


fransız sineması severlere müjde


Fransız  Sineması’nın dünyaya armağanı Yeni Dalga akımının önemli isimlerinden Éric Rohmer’in ikonik “Tales of the Four Seasons” film serisi, restore edilmiş bir versiyonuyla geri dönüyor.

60’lı yılların sonuna doğru Oscar’a aday olan “My Night at Maud’s” filmiyle ilk kez adından söz ettirmeye başlayan Rohmer, bu başarısını daha sonraki yıllarında da sürdürerek Fransız sinemasının en önemli isimlerinden biri haline gelmiş, unutulmaz listesine kendini yazdırmıştı.

Yaratımını on yıl boyunca sürdürdüğü ve en beğenilen işlerinden biri olacak “Tales of the Four Seasons”serisi, 1990 yılındaki “A Tale of Springtime”la başladı. Daha sonra bu Seasons serisi, 1992 “A Tale of Winter”, 1996 “A tale of Summer” ve 1998’de “A Tale of Autumn” filmleriyle devam etti. Yeni Dalga hayranlarının yüzünü güldürecek sevilen bu dört filmin restore edilmiş hali; Film Forum, Janus Film ve Films du Losange iş birliğiyle gelecek.

“Tales of the Four Seasons” serisindeki dört filmin ayrı ayrı restore edilmiş hali, 26 Mart’ta Film Forum’da, 2 Nisan’da da Laemmle’nin çevirimiçi sinemasında izlenebilecek. Serinin restore edilmiş fragmanına da hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.