2021 gotham ödülleri sahiplerini buldu

2021 gotham ödülleri sahiplerini buldu


the lost daughter şov


Bağımsız filmler için Oscar sezonuna kapıyı aralayan Gotham Ödülleri’nin bu seneki kazananları belli oldu.

Olivia Colman, Dakota Johnson, Jessie Buckley, Ed Harris ve Peter Sarsgaard gibi yıldız oyuncuların yer aldığı, Maggie Gyllenhaal’un ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi The Lost Daughter, aday olduğu beş kategorinin dördünü heykelcikle taçlandırarak törene damgasını vurdu. The Green Knight, Pig, Passing ve Test Pattern gibi rakiplerinin arasında En İyi Film ödülüne sahip olan film, Gyllenhaal’a En İyi Çıkış Yapan Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandırırken, The Killing of Kenneth Chamberlain’in başrolü Frankie Faison ile eşit oya sahip olan Olivia Colman’a En İyi Oyuncu kategorisinde ödülü paylaştırdı.

Ryûsuke Hamaguchi’nin Cannes Film Festivali’nden üç ödülle dönen ve Japonya’nın bu seneki Oscar adayı seçilen son filmi Drive My Car, En İyi Uluslararası Film kategorisinde Julia Ducournau’nun büyük tartışmalar yaratan ikinci uzun metrajı Titane ve Joachim Trier imzalı The Worst Person in the World gibi güçlü rakiplerine rağmen ödülü evine götürdü. Törenin televizyon tarafındaysa bu senenin hiç kuşkusuz en çok konuşulan yapımlarından Squid Game ve Taika Waititi’nin prodüktör olarak katkıda bulunduğu FX dizisi Reservation Dogs ödülleri kazanan yapımlar oldu.

31. Gotham Ödülleri’nin adayları ve kazananlarının yer aldığı sıralı tam liste için aşağı alalım.

EN İYİ FİLM

“The Green Knight” (A24)
“The Lost Daughter” (Netflix) – KAZANAN
“Passing” (Netflix)
“Pig” (NEON)
“Test Pattern” (Kino Lorber)

EN İYİ BELGESEL FİLMİ

“Ascension” (MTV Documentary Films)
“Faya Dayi” (Janus Films)
“Flee” (NEON) – KAZANAN
“President” (Greenwich Entertainment)
“Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)” (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

EN İYİ ULUSLARARASI FİLM

“Azor” (MUBI)
“Drive My Car” (Sideshow and Janus Films) – KAZANAN
“The Souvenir Part II” (A24)
“Titane” (NEON)
“What Do We See When We Look at the Sky?” (MUBI)
“The Worst Person in the World” (NEON)

BINGHAM RAY EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN YÖNETMEN ÖDÜLÜ

Maggie Gyllenhaal for “The Lost Daughter” (Netflix) – KAZANAN
Edson Oda for “Nine Days” (Sony Pictures Classics)
Rebecca Hall for “Passing” (Netflix)
Emma Seligman for “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Shatara Michelle Ford for “Test Pattern” (Kino Lorber)

EN İYİ SENARYO

“The Card Counter,” Paul Schrader (Focus Features)
“El Planeta,” Amalia Ulman (Utopia Distribution)
“The Green Knight,” David Lowery (A24)
“The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal (Netflix) – KAZANAN
“Passing,” Rebecca Hall (Netflix)
“Red Rocket,” Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

EN İYİ OYUNCU

Olivia Colman in “The Lost Daughter” (Netflix) – KAZANAN (EŞİT OY)
Frankie Faison in “The Killing of Kenneth Chamberlain” (Gravitas Ventures) – KAZANAN (EŞİT OY)
Michael Greyeyes in “Wild Indian” (Vertical Entertainment)
Brittany S. Hall in “Test Pattern” (Kino Lorber)
Oscar Isaac in “The Card Counter” (Focus Features)
Taylour Paige in “Zola” (A24)
Joaquin Phoenix in “C’mon C’mon” (A24)
Simon Rex in “Red Rocket” (A24)
Lili Taylor in “Paper Spiders” (Entertainment Squad)
Tessa Thompson in “Passing” (Netflix)

EN İYİ YARDIMCI OYUNCU

Reed Birney in “Mass” (Bleecker Street)
Jessie Buckley in “The Lost Daughter” (Netflix)
Colman Domingo in “Zola” (A24)
Gaby Hoffmann in “C’mon C’mon” (A24)
Troy Kotsur in “CODA” (Apple) – KAZANAN
Marlee Matlin in “CODA” (Apple)
Ruth Negga in “Passing” (Netflix)

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN OYUNCU

Emilia Jones in “CODA” (Apple)  – KAZANAN
Natalie Morales in “Language Lessons” (Shout! Studios)
Rachel Sennott in “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Suzanna Son in “Red Rocket” (A24)
Amalia Ulman in “El Planeta” (Utopia Distribution)

YENİ BİR DİZİDE EN İYİ PERFORMANSA SAHİP OYUNCU

Jennifer Coolidge in “The White Lotus” (HBO Max/HBO)
Michael Greyeyes in “Rutherford Falls” (Peacock)
Ethan Hawke in “The Good Lord Bird” (Showtime) – KAZANAN (EŞİT OY)
Devery Jacobs in “Reservation Dogs” (FX)
Lee Jung-jae in “Squid Game” (Netflix)
Thuso Mbedu in “The Underground Railroad” (Amazon Studios) – KAZANAN (EŞİT OY)
Jean Smart in “Hacks” (HBO Max/HBO)
Omar Sy in “Lupin” (Netflix)
Anya Taylor-Joy in “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Anjana Vasan in “We Are Lady Parts” (Peacock)

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN DİZİ — UZUN

“The Good Lord Bird” (Showtime)
“It’s A Sin” (HBO Max)
“Small Axe” (Amazon Studios)
“Squid Game” (Netflix) – KAZANAN
“The Underground Railroad” (Amazon Studios)
“The White Lotus” (HBO Max/HBO)

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN DİZİ — KISA

“Blindspotting” (STARZ)
“Hacks” (HBO Max/HBO)
“Reservation Dogs” (FX) – KAZANAN
“Run the World” (STARZ)
“We Are Lady Parts” (Peacock)

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN KURGUSAL OLMAYAN DİZİ

“City So Real” (National Geographic)
“Exterminate All the Brutes” (HBO/HBO Max)
“How to With John Wilson” (HBO/HBO Max)
“Philly D.A.” (Topic, Independent Lens, PBS) – KAZANAN
“Pride” (FX)

Advertisement