martin scorsese’den grateful dead filmi yolda

martin scorsese’den grateful dead filmi yolda


jerry garcia rolünde jonah hill


Birkaç gün önce 79. yaşını kutlayan Martin Scorsese, genç emsallerine taş çıkartacak projelerini duyurmaya devam ediyor. Scorsese’nin, Palo Altolu rock efsanesi Grateful Dead’e odaklanan bir biyografik film üzerinde çalıştığı açıklandı. Filmin başrolü ise Jonah Hill’e emanet.

Şu sıralar Apple TV+ için hazırladığı Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone ve Jesse Plemons’ın başrollerinde yer aldığı Killers of the Flower Moon filmiyle de adını sık sık andığımız Scorsese’nin isimsiz biyografik filmi de Apple TV+’da yayınlanacak. Scorsese, 2017 çıkışlı Grateful Dead belgeseli Long Strange Trip’e yürütücü yapımcı olarak katkıda bulunmuştu. Veteran yönetmen, şimdi ise Grateful Dead’i bizzat yönetmen koltuğunda oturarak beyaz perdeye taşıyor. Grubun hikayesini ilk defa uzun metraj bir sinema filmiyle anlatmaya hazırlanan yapım, Grateful Dead’i anlatsa da genel olarak grubun 1995 yılında hayatını kaybeden gitaristi ve vokali Jerry Garcia’nın etrafında şekillenecek. Filmde Garcia’yı Scorsese’nin The Wolf of Wall Street filminde beraber çalıştığı Jonah Hill canlandıracak.

İsimsiz filmin senaryosunu American Crime Story dizisinin yaratıcılarından Scott Alexander ve Larry Karaszewski ikilisi Rick Yorn ile beraber kaleme alacak. Jerry Garcia’nın kızı Trixie Garcia, Eric Eisner ve Bernie Cahill, Grateful Dead üyelerinden Bob Weir, Phil Lesh, Mickey Hart ve Bill Kreutzmann, Scorsese ve Hill ikilisiyle beraber filmin yapımını üstelenecek.

Filmin çekim ve vizyon tarihi şimdilik belirtilmemiş. Beklemedeyiz.