a24’dan dondurmalı katmer tadında bir film geliyor

a24’dan dondurmalı katmer tadında bir film geliyor


everything everywhere all at once


“Çoklu evren.” Başta Spider-Man: Into the Spider-Verse ve Spider-Man: No Way Home olmak üzere bu iki kelimeyi son zamanlarda yan yana çok sık görür olduk. Peki nedir bu çoklu evren? İşte bunun cevabını kaliteli filmin açık adresi A24, sıra dışı bir filmle vermeye hazırlanıyor.

Paul Dano ve Daniel Radcliffe’li Swiss Army Man’in adaş yönetmenleri Daniel Kwan ve Daniel Scheinert’ın yine beraber yazıp yönettikleri Everything Everywhere All At Once, uçmalı kaçmalı Marvel filmlerinin bayıklığına nazaran farklı bir çoklu evren hikayesini ekrana getiriyor. Hikayenin merkezinde ise ABD’de Çinli bir göçmen olarak güç bela hayatını idame ettirmeye çalışan Evelyn Wang isimli orta yaşlarını birazcık geçmiş bir kadın yer alıyor.

Fantastik öğelerin mizah unsurlarıyla iç içe geçtiği filmde Wang, vergi borcunu ödemek için devlet dairesine gittiği sıradan bir günde bir anda kendisini farklı olayların içinde bulur. Uzay ve zaman kavramları arasında sonu gelmeyen bir yolculuğun içine düşen Wang, kendisinin yaşamış olabileceği diğer hayatlarının yer aldığı evrenleri keşfe çıkarak dünyayı bir felaketten kurtarmaya çalışır.

Filmde baş kahramanımız Evelyn Wang’i Michelle Yeoh canlandırıyor. Lee Curtis, James Hong, Stephanie Hsu, Jonathan Ke Quan, Ande Le, Brian Le, Jenny Slate ve Harry Shum Jr. gibi isimler de Yeoh’ya çoklu evren macerasında destek çıkıyor. Everything Everywhere All At Once, Mart ayında SXSW Festivali’nde prömiyerini yapacak. Filmin fragmanını izlediğinizde Spider-Man: No Way Home’un gözünüzde ciklet kadar değeri kalmayacak. İnanmıyorsanız aşağı alalım.