james cameron neden aynı anda üç avatar filmi çekti?

james cameron neden aynı anda üç avatar filmi çekti?


cevabı burada


Teknolojik yeniliklerin ve 3D filmlerin öncüsü olmasıyla, CGI’da kendisinden sonra gelen filmlere yön vermesiyle, gişe başarısıyla ve ordan burdan çırpma olsa da güzel hikayesiyle 2009 yılında sinema dünyasına damgasını vuran Avatar’ın devam filmi hatta filmlerinden uzuuun bir süredir haberdarız. İlk filmin ardından devam filmleri için hiç hız kesmeden çalışmalar başlasa da yaklaşık 12 sene geçmesine rağmen Avatar serisi hala vizyon yüzü görebilmiş değil. Zorlu bir çekim ve prodüksiyon süreci yaşadıklarını her fırsatta dile getiren James Cameron, serinin geç gelmesindeki sebeplerden birini paylaştı.

Variety’nin yönetmenleri yönetmenlere övdürdüğü Directors on Directors serisinin son bölümünün konuğu James Cameron ve Denis Villeneuve ikilisi oldu. Cameron’ın Villeneuve imzalı Dune için “Marvel filmlerinin beceremediği bir epiklikte.” minvalindeki yorumların ardından konu Avatar’dan açıldı. Seriyi geciktiren birkaç ana sebep var. Cameron’ın ince eleyip sık dokuduğu uzun hikaye, teknolojide çağa ayak uydurup tekrar mihenk taşı olma planı ve tabii ki pandemi bu sebeplerden bazıları. Bir diğer sebepse serinin yeni filminde yer alan çocuk karakterler.

Cameron, çocuk karakterlerin seriye olan etkisini ve Avatar 2, 3 hatta 4’ü neden aynı anda çektiğini şu sözlerle anlatıyor: “Live-action çekimlerin çoğunu tamamlamış olsak da yetişkin karakterlerin bazılarıyla hala biraz işimiz var. Fakat bizi asıl endişelendiren çocuk karakterlerdi. İkinci ve üçüncü filmin çekim tarihlerini sahnelerin türüne ve ortamına göre karışık şekilde ilerlettik. Altı saatlik bir mini dizi çeker gibi davrandık. Oyuncuların müsait olmaları da bir çeşit sıkıntıydı. Spesifik bir oyuncuyla tamamlanması gereken ne varsa, ikinci ve üçüncü, hatta dördüncü filmin sahneleri aynı anda tamamlandı. Tekrar ediyorum, çocukların çekimlerini aradan çıkarmamız gerekiyordu. Çocuk karakterler dördüncü filmin ortasında altı sene yaşlanıyor, o yüzden o zamana kadar ne yapmamız gerekiyorsa yaptık, gerisini sonra hallederiz dedik.” Teknoloji öncüsü dediğimiz film Scorsese’nin Irishman’indeki gençleştirme tekniğinin bir benzerini yapamıyorsa vay halimize.

Avatar 2, 16 Aralık 2022’de vizyona girecek. Post-prodüksiyonu tamamlanan üçüncü filmin 2024’te, çekimleri devam eden dördüncü filmin 2026’da gösterime girmesi bekleniyor. Beşinci filmden şimdilik elle tutulur bir gelişme yok. Beklemedeyiz.