jóhann jóhannsson’ın ilk ve tek filminden tilda swinton destekli fragman

jóhann jóhannsson’ın ilk ve tek filminden tilda swinton destekli fragman


last and first men


2018 yılında zamansız ayrılışıyla hem müzik hem de sinema dünyasını üzen Jóhann Jóhannsson’ın hayatını kaybetmeden önce çektiği ilk ve tek filmi Last and First Men nihayet beyaz perdeyle buluşuyor. 10 Aralık’ta gösterime girecek filmin fragmanı bugün yayınlandı.

Englabörn, The Miners’ Hymns ve Orphée gibi çağdaş klasik müzik sahnesi için hayli önemli albümlere imza atmasının yanı sıra Sicario, Arrival, mother!, Blade Runner 2049 ve The Theory of Everything gibi birçok filmin bestelerinde de adı geçen Jóhannsson’ın yönettiği ve senaryosunu kaleme aldığı Last and First Men, İngiliz yazar Olaf Stapledon’ın 1930’da yayımlanan aynı isimli bilim kurgu romanından uyarlanıyor.

2020 Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan filmde herhangi bir oyuncu yer almıyor. Estetiğini siyah beyaz büyüleyici görsellerinden alan 70 dakika uzunluğundaki Last and First Men’e We Need to Talk About Kevin, Only Lovers Left Alive ve Suspiria gibi filmlerin yıldızı Tilda Swinton sesiyle anlatıcı olarak eşlik ediyor.

Müzikleri Yair Elazar Glotman ile beraber tabii ki Jóhann Jóhannsson’ın imzasını taşıyan Last and First Men’in soundtrack albümü geçtiğimiz sene yayınlanmıştı. Last and First Men, 10 Aralık’ta beyaz perdede ve VOD sistemiyle dijital ortamlarda gösterime girecek. Filmin soundtrack albümü ve fragmanı için aşağı alalım.