nirvana bebeğinde sular durulmuyor

nirvana bebeğinde sular durulmuyor


nirvana cephesinden ilk cevap geldi


Nirvana’nın Nevermind albüm kapağını bilmeyen yoktur. Kapak görselinde bir bebek havuzun içinde oltaya tutuşturulmuş bir banknota doğru yüzüyor. Müzik tarihinin en ikonik kapaklarından biri olan bu görselin baş kahramanı Spencer Elden aka Nirvana Baby, albümün yayınlanmasından 30 sene sonra, geçtiğimiz Ağustos ayında Nirvana üyelerine kendisini istismar ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. Nirvana cephesinden olaya ilişkin bir cevap bugün geldi.

Nirvana üyeleri Dave Grohl ile Krist Novoselic’i, Kurt Cobain’in dul eşi Courtney Love’ı ve kapak görselini fotoğraflayan Kirk Weddle’ı savunan bir avukat, davanın reddi talebi için Kaliforniya Federal Mahkemesi’ne bir savunma yazısı gönderdi. Yazıda davanın zaman aşımına uğraması gerektiği savunuluyor. Elden’ın Nirvana üyelerine dava açtığı mevzu hukuku, eğer suç gerçekten işlenmişse bile ABD anayasasına göre 10 seneyi geçtikten sonra zaman aşımına uğruyor.

Bahsi geçen kapak görseli 1991 yılında çekilmiş ve 1992 yılından itibaren bütün dünya tarafından tanınmış durumda. Göğsüne Nevermind dövmesi yaptıran, albümün kapak pozunu 25 yıl sonra tekrarlayan ve albümü kendi imzasıyla eBay gibi sitelerde satışa sunan Elden’ın bu görselden haberdar olmaması davalı tarafa göre imkansız. Kısacası Nirvana cephesinin avukatı, Elden’ın sözde “ihlal” ve “zarar”dan senelerdir haberdar olduğunu ve bu sebeple davanın düşmesini talep ediyor.

Nirvana bebeği parayı yine yakalayamadı desek doğru olur herhalde.