yeni batman’in esin kaynağı kurt cobain desek inanır mısınız?

yeni batman’in esin kaynağı kurt cobain desek inanır mısınız?


biz inanamadık


2022’nin en çok konuşulan filmlerinden birinin hangisi olacağını şimdiden biliyoruz. Hatta henüz vizyona girmese de bu sene en çok konuştuğumuz filmlerden biri olmuş kendisi. (bkz: Twitter, 2021’de En Çok Konuşulan Filmleri Paylaştı) The Batman’i konuşaduralım, filmin yönetmeni Matt Reeves’den ilginç bir bilgi geldi. Yeni Batman, daha doğrusu Bruce Wayne’in esin kaynağı Kurt Cobain’miş. Evet, bildiğimiz Nirvana’dan Kurt Cobain.

Hatırlarsanız The Batman’in geçtiğimiz sene yayınlanan ilk fragmanına Nirvana’nın Something in the Way şarkısı eşlik etmişti. Bunun da altı boş değilmiş meğer. Empire’a röportaj veren Reeves, filmin ilk sahnesini Something in the Way’i dinlerken yazmış ve o andan itibaren kendi Bruce Wayne’ninin önceki Wayne’ler gibi playboyumsu olmasındansa yaşadığı büyük trajediden sonra kendi köşesine çekilen bir karakter olmasına karar vermiş. Reeves, Gus Van Sant’ın Cobain’in son günlerini anlattığına inanılan Last Days filmiyle de yarattığı karakter arasında bağlantı kurmaya çalışmış. İşin diğer ilginç yanı ise Reeves, Robert Pattinson’ı Safdie Kardeşler imzalı Good Time filminde Cobain’e çok benzetmiş. Bu sebeple kendi Bruce Wayne’i için Pattinson’ı uygun görmüş.

Daha önce aldığımız duyumların üstüne bir de Reeves’in bu açıklamalarından sonra farklı bir Batman deneyimi yaşayacağımıza artık kesin gözüyle bakıyoruz. Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Jeffrey Wright, Paul Dano, Colin Farrell, Andy Serkis, John Turturro, Barry Keoghan ve Peter Sarsgaard gibi isimleri bir araya getirecek The Batman, 4 Mart 2022’de vizyona girecek.