christopher nolan’ın yeni filmi oppenheimer’ın kadrosu genişlemeye devam ediyor

christopher nolan’ın yeni filmi oppenheimer’ın kadrosu genişlemeye devam ediyor


hg josh hartnett


Bir süredir kadrosuna kattığı yıldız isimlerle sık sık andığımız yeni Christopher Nolan filmi Oppenheimer’ın oyuncu kadrosuna yeni takviyeler gelmeye devam ediyor.

The Dark Night serisi, Dunkirk ve Inception gibi Nolan filmlerinde yan rollerde izlediğimiz Cillian Murphy’nin ve Edge of Tomorrow, The Devil Wears Prada ve A Quiet Place gibi gişe rekortmeni filmlerle tanıdığımız Emily Blunt’ın ardından Hollywood’un yıldız isimlerinden Robert Downey Jr. ve Matt Damon’ın da Oppenheimer’a katıldığını geçtiğimiz haftalarda öğrenmiştik. Hemen ardından Rami Malek, Florence Pugh ve Benny Safdie üçlüsünü de bünyesine katan film, heyecanımızı giderek daha da yükseltmişti. Penny Dreadful, 30 Days of Night ve Wrath of Man gibi yapımlardan tanıdığımız Josh Hartnett de filmin kadrosuna bugün dahil oldu.

Oyuncu kadrosuyla şimdiden atom etkisi yaratan Oppenheimer, Kai Bird ve Martin J. Sherwin‘in Pulitzer ödüllü kitabı American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer‘dan uyarlanacak ve İkinci Dünya Savaşı’nda atom bombasının geliştirilme sürecine ve atom bombasının bulunuşunda büyük bir katkısı olan teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’a odaklanacak. Filmde Oppenheimer’a Cillian Murphy, Oppenheimer’ın eşi Katherine Oppenheimer’a ise Emily Blunt hayat verecek. Robert Downey Jr., Atom Enerjisi Komisyonu’nda yetkili olan Lewis Strauss, Matt Damon ise Manhattan Projesi’nin direktörü Korgeneral Leslie Groves rolünde karşımıza çıkacak. Florence Pugh, dönemin ABD Komünist Partisi üyelerinden olmasının yanı sıra Oppenheimer ile bir ilişki yaşadığı da konuşulan Jean Tatlock’u, Benny Safdie, Manhattan Projesi üyelerinden ve hidrojen bombasının babası olarak bilinen Macar fizikçi Edward Teller’ı, rolü hakkında şimdilik sınırlı bilgiye sahip olduğumuz Rami Malek ise bir bilim insanına hayat verecek. Kadroya bugün dahil olan Josh Hartnett’in rolü ise şimdilik gizli tutuluyor.

Daha önce de Nolan ile birçok filmde çalışma fırsatı bulan Hoyte Van Hoytema‘nın görüntü yönetmenliğini üstleneceği, Jennifer Lame’in ise kurguda yer alacağı Oppenheimer’ın müziklerini ise Tenet’in de müziklerine imza atan Ludwig Göransson besteleyecek.

Nolan’ın Warner Bros. bünyesinden ayrılmasının ardından çekeceği ilk film olma özelliği de taşıyan Oppenheimer, yönetmenin eşi Emma Thomas ile birlikte sahip olduğu yapım şirketi Syncopy Inc.’in prodüktörlüğünde Universal Pictures etiketiyle 21 Temmuz 2023’te gösterime girecek.