benedict cumberbatch ve laura dern, uykunun olmadığı bir dünyada buluşuyor

benedict cumberbatch ve laura dern, uykunun olmadığı bir dünyada buluşuyor


morning


2021 yapımı son uzun metrajı Nitram ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığı elden eden Justin Kurzel, bilim kurgu türündeki yeni filmi için çalışmalara başladı. Filmin oyuncu kadrosunda Benedict Cumberbatch, Laura Dern ve Noah Jupe gibi isimler yer alıyor.

Morning isimli film için oyuncu kadrosundan çok konusuyla ilgi çekiyor desek yeridir. Bilim kurguyu drama ile buluşturacak film, ütopik bir yakın gelecekte geçiyor. Bu yakın gelecekte insanların en temel ihtiyaçlarından uykuya duyulan gereksinim bir ilaçla ve yapay bir güneşle beraber tamamen ortadan kalkmış durumda. Uykuyla beraber “gece” ve “rüya” kavramlarının da ortadan kalktığı bu yeni dünyanın ilk jenerasyonu, haliyle hayatlarında hiçbir zaman uyumamış ve rüya görmemiştir. Bu jenerasyon yaşları ilerledikçe rüyalar alemine dalabilme yetilerinin kendi kişisel hakları olduğunu iddia ederek ebeveynlerine, öğretmenlerine, siyasilere, kısacası kendilerinden yaşça büyük kim varsa herkese başkaldırırlar. Bu başkaldırmayla beraber hikayedeki tansiyon giderek yükselir ve bu ütopik dünya daha da kaotik bir hal almaya başlar.

Laura Dern ve Noah Jupe ikilisini başrollerde, Cumberbatch’i ise yardımcı bir rolde izleyeceğimiz Morning’in senaryosunu Sam Steiner kaleme alacak. Dern ve Cumberbatch ikilisi Adam Ackland, Jayme Lemons ve Marnie Podos gibi isimlerle beraber filmin yapımcılığını da üstelenecek. Filmin vizyon tarihine dair şimdilik bir bilgi yok.