ayrılık acısını sit-com ve house müzik ile gideren dj seinfeld, sizi zorlu psm’ye çağırıyor

ayrılık acısını sit-com ve house müzik ile gideren dj seinfeld, sizi zorlu psm’ye çağırıyor


george costanza’yı bile coşturacak bir gece


21. yüzyılın ilk çeyreğini neredeyse kapatmak üzere olduğumuz şu son yıllarda birbiriyle çakışan, başka kesişim kümelerine dahil olan ve beklenmedik şekilde kendini seve seve dinleten bir dolu alt janr ile karşılaştık. Bu alt janrlardan son yıllarda en ilgimizi çekenlerden biri ise estetiğini bilinçli olarak yapılan kusurlu ses kayıtlarından ve düşük ses kalitesinden alan lo-fi ile kökeni 80’li yıllara dayanan ve bir asır geçse bile kendisine dinleyici bulacağından şüphe duymadığımız elektronik dans müzik türü house’tan oluşuyor. Evet, lo-fi house’tan bahsediyoruz. Peki lo-fi house deyince akıllara kim geliyor? Tabii ki “one and only” DJ Seinfeld! Lo-fi house üstadımız 2 Nisan’da Zorlu PSM’nin %100 Studio sahnesinde o muhteşem dj setiyle bizleri karşılayacak. Kapış kapış gideceğini düşündüğümüz biletleri kaçırmak istemeyenleri öncelikle buraya alalım. Kendisiyle buluşmadan DJ Seinfeld’i daha da yakından tanımak isteyenler ise sayfayı aşağı doğru kaydırabilir.

İsveç’in soğuk ikliminde dünyaya gelip üniversite yıllarında hayatına daha az soğuk bir iklime sahip olan İskoçya başkenti Edinburgh’de devam eden Armand Jacobsson, müzik kariyerine de gece gündüz partilediği Edinburgh şehrinde başlamış. Birkaç yıl sonra soğuk iklimleri tamamen terk eden Jacobsson, çok uzun süre geçmeden gediklilerinden biri olacağından habersiz bir şekilde Sónar Festival’ın memleketi Barcelona’ya taşınmış. DJ Seinfeld hikayesi de tam olarak burada başlıyor. Barcelona’ya taşınmasıyla beraber uzun süreli ilişkisi noktalanan Jacobsson, ayrılık acısından kurtulmaya çalıştığı günlerini evinde kült sit-com dizisi Seinfeld’i izleyerek ve müzik yaparak geçirmiş. Bu uzun sürecin ardından Jacobsson, evinin kapısından bir elinde ayrılık temalı ilk albümü Time Spent Away From U, diğer elindeyse Londra merkezli elektronik müzik şirketi Lobster Theremin’e atacağı imza için tuttuğu kalemle beraber çıkmış. Tabii bu kapıdan çıktığında sürekli izlediği sit-com dizisinden ilham alınmış bir şekilde artık DJ Seinfeld kimliğine bürünmüş olarak bulmuş kendisini.

2017’yi olumlu yorumlardan yorum beğenen ilk albümüyle kapatan Seinfeld, aynı sene elektronik müzik piyasasına yenilikçi bir soluk getiren isimler arasına girdi. Lo-fi house türündeki işleriyle elektronik müzik severlerin radarına çoktan takılan sanatçı, ilk albümünün yayınlanmasından bir sene sonra ise Berlin merkezli bağımsız plak şirketi !K7’ın 1995 yılından beri hiç ara vermeden yayınlamaya devam ettiği ikonik mix serisi DJ Kicks’in küratörlerinden biri oldu. E iş buralara kadar gelince kendisi haliyle türün dürbünle aranan isimlerinden birine dönüştü. 2019’da Sónar’ın hem Barcelona ayağı hem de Zorlu PSM’de gerçekleşen İstanbul ayağında sahne alan Seinfeld, hiç hız kesmeden bir sonraki albümü için çalışmalara başladı.

Takvimler 2021’i vurduğunda Seinfeld’in kapak görseline aşık olduğumuzu itiraf etmeden geçemeyeceğimiz ikinci stüdyo albümü Mirrors, kalite ve vizyon plakçılık Ninja Tune etiketiyle raflardaki yerini aldı. İsmini ünlü yazar Julio Cortázar’ın “You were always my mirror, to see myself I had to look at you.” cümlesinden alan albüm, Time Spent Away From U’da olduğu gibi yine duygusal bir temaya sahip. Albümün yapım sürecinde Seinfeld vaktinin büyük bölümünü yine evde geçirmek zorunda kalmış. Fakat bu sefer bir ayrılık acısı değil, yaşadığı bir aile travması buna sebep olmuş. Teması farklı olan albümün sound’u da Seinfeld’in özünü korumasıyla beraber farklı noktalara evrilmiş. Seinfeld, albüm hakkında “Geçen yıllarda çeşitli sonik keşiflerde bulundum fakat insanları müziğime ilk etapta çeken ham duygusallığı korumak istedim.” cümlelerini kuruyor. Lo-fi house ile beraber jungle, techno ve ambient türlerinden esintiler de taşıyan Mirrors’ı dinledikten sonra Seinfeld’in bu cümleleri bize daha da anlaşılır geliyor.

Vizyonu ve yenilikçiliğiyle dikkatleri üzerine çeken DJ Seinfeld’in sıradaki durağı ise bize çok yakın. Kendisi 2 Nisan tarihinde Zorlu PSM’nin %100 Studio sahnesinde şu meşhur lo-fi house ile ortaya karışık elektronik dj setini sergileyecek. Heyecanımızı yükselttikçe yükselten gecenin biletleri için yavaşça buraya alalım. 2 Nisan’da görüşmek üzere.