zola jesus kapadokya’dan sesleniyor: yeni albüm 20 mayıs’ta

zola jesus kapadokya’dan sesleniyor: yeni albüm 20 mayıs’ta


arkhon


Nika Roza Danilova ya da Émile Zola ve Jesus Christ kombosuyla oluşturduğu adıyla Zola Jesus, beş yıl aradan sonra yayınlayacağı ilk uzun çalar albümü Arkhon’u bir tekli + müzik videosu eşliğinde duyurdu.

Eski Yunanca’da “güç” ve “hükümdar” anlamlarına gelen Arkhon, gnostizm fikrinden ilham alıyor. Arkhon aynı zamanda Eski Yunanca’da gücünü kötülüğe kullanan Tanrılar için kullanılan ifadelerden biri. Albümün teması da tam olarak buradan yola çıkıyor. Zola Jesus ise bu temayı şu sözlerle açıklıyor: “Arkhonlar’ın hüküm sürdüğü bir dönemde yaşıyoruz. Dünyada dönüp dolaşan bu negatif etkiler hepimizin omuzlarında bir yük oldu.”

Albümün ilk teklisi Lost ise adından da anlaşılacağı gibi kayıplarla alakalı. “Herkesi kaybettim. Umudumu, geleceğimi, şimdimi, gezegenimi kaybettim.” diyor Zola şarkı hakkında. Lost’un müzik videosuna ise ayrı parantez açmamız lazım. Mu Tunç’un yönetmenliğini üstlendiği videonun çekimleri Kapadokya’nın karlı manzaraları ve milyonları bulan yaşa sahip labirent-vâri mağaraları eşliğinde çekilmiş. Zola’nın videoyu Kapadokya’ta çektirmek istemesinin sebebi ise konumun taşıdığı enerjiymiş.

10 şarkılık Arkhon, Sacred Bones etiketiyle 20 Mayıs’ta kapımızı çalacak. Albümün şarkı listesi ve kapak görseli gibi detaylarını ilk tekli Lost ve müzik videosu eşliğinde aşağı bıraktık.

Arkhon:

01 Lost
02 The Fall
03 Undertow
04 Into the Wild
05 Dead and Gone
06 Sewn
07 Desire
08 Fault
09 Efemra
10 Do That Anymore