dennis chambers, ilk defa duyduğu tool şarkısının davullarını bakın nasıl çalıyor

dennis chambers, ilk defa duyduğu tool şarkısının davullarını bakın nasıl çalıyor


manyakça iyi davul performanslarında bugün


Donanımhaber forumunun “Bir şarkı vardı. Adını bilmiyorum, sözlerini bilmiyorum, bu şarkıyı bana bulur musunuz?” minvalindeki aşırı saçma başlığını hatırlar mısınız? İşte o başlığın tam tersi gibi olan ama kesinlikle saçma olmayan bir olay, geçtiğimiz gün davul dersleri veren YouTube kanalı Drumeo’nun bir videosunda gerçekleşti. Videoya konu olan isimler progressive metal’in ağır abisi TOOL ve caz füzyon, funk gibi türlerin efsane davulcusu Dennis Chambers. Olayı videonun başlığından da özetleyebiliriz aslında: “Dennis Chambers ilk defa Tool dinliyor.”

Videoda Funkadelic’ten Parliament’e, George Duke’tan Santana’ya kadar sayısız isimle çalışan Chambers’a TOOL’un üçüncü stüdyo albümünün hit şarkılarından Schism’i dinletiyorlar. Fakat biz şarkıyı orijinal haliyle duyarken Chambers, Schism’i davul kanalları olmadan dinliyor. “Yap şovunu Dennis baba, Schism’i sen nasıl çalacaksın bakalım.” diyorlar Chambers’a. Usta davulcudan biraz endişeli bir cevap geliyor: “Benlik bir müzik değil bu.” Bu cevaba rağmen Chambers, davulun başına geçiyor ve “Çalalım bakalım, ne çıkacak.” diyor. Ortaya çıkan iş ise öyle böyle değil. Chambers davulda adeta döktürüyor; ilk defa duyduğu Schism’in vuruş sayılarına, ölçülerine ve tarzına dikkat kesilmesinin ardından Danny Carey’i kıskandıracak bir performans sergiliyor.

Davullara yapılan farklı bir yaklaşımla bir şarkının ne derece değişebildiğini görmek inanılmaz cidden. Ballandıra ballandıra anlattık, Chambers’ın Schism performansını buyurun bir de siz görün.