the smile’ın ilk albümü kulaklarınıza talip

the smile’ın ilk albümü kulaklarınıza talip


a light for attracting attention


Bir süredir sürekli yazıp çizdiğimiz, dilimizde tüy bırakmayan The Smile albümü artık bir tık uzağımızda. A Light for Attracting Attention isimli debut albüm, an itibarıyla Spotify’da!

Radiohead‘i belki de en çok Radiohead yapan iki isim olan Thom Yorke ve Jonny Greenwood, Sons of Kemet davulcusu Tom Skinner ile güçlerini birleştirdikleri yan projeleri The Smile’ı ilk olarak geçtiğimiz sene Glastonbury Festivali’nde tanıtmıştı. Ocak ayı ise grubun ilk şarkısı You Will Never Work in Television Again’i meraklılarıyla buluşturdu. O tarihten beri The Smile’dan beş tekli daha dinledik. Bu altı teklinin de dahil olduğu ilk albümde toplamda 13 şarkı yer alıyor. Şarkıların her birinin sözü ve müziği Yorke, Greenwood, Skinner üçlüsüne; prodüksiyonu ise Radiohead’in gizli üyesi Nigel Godrich’e ait. Aşağıda gördüğünüz kapak görseli ise Radiohead’in görsel dünyasını oluşturan Stanley Donwood’un imzasını taşıyor.

Hem Radiohead’den hem Atoms for Peace’ten hem de Thom Yorke’un solo işlerinden esintiler taşıyan albüm, bu 13 şarkıda kimi zaman kendine has bir tarza da bürünerek Radiohead’le ilintili diğer projelerden sıyrılıyor gibi. Pitchfork, NME, Rolling Stone ve DIY Magazine gibi otoritelerden ortalama 8-8.5 puan almış olması ise A Light for Attracting Attention’ı şimdiden senenin en iyi albümleri arasına sıkıştırıyor desek yanlış olmaz herhalde.

Lafı daha fazla uzatmadan uzun bir süre tadını çıkaracağımız A Light for Attracting Attention’ı huzurlarınıza bırakıyoruz.